Budžeta caurumus lāpa arī uz mednieku rēķina

Sākums » Aktualitātes » 2011

Budžeta caurumus lāpa arī uz mednieku rēķina
Publicēsim, mūsuprāt, interesantākos rakstus no izdevuma "Jakts" arhīviem. Šoreiz raksts no 2010.gada decembra "Jakts" numura par zaudēto cīņu, mēģinot pasargāt medniekus no nodevu paaugstināšanas.

12.04.2011.

Latvijas valsts nākamā gada budžeta konsolidācija beidzot skārusi arī medniekus. Ministru kabinets (MK), neņemot vērā daudzu nevalstisko organizāciju iebildes, dubultojusi nodevas par šaujamieroču iegādi, apliecības saņemšanu u.c.

 

Līdz šim ekonomiskās krīzes skartās valsts budžeta caurumu lāpīšana medniekus tieši neietekmēja. Ja arī parādījās centieni ieviest kaut kādu „medību nodokli", atbildīgās institūcijas veiksmīgi atvairīja šos uzbrukumus, norādot, ka mednieki jau tā maksā valstij ne tikai par mednieka sezonas kartēm, medību atļaujām, bet arī par tiesībām medīt valstij piederošās platībās. Tomēr šā gada budžeta konsolidācijas gaitā, pamatojoties uz Iekšlietu ministrijas (IeM) priekšlikumiem, MK nolēma, ka jāpaaugstina nodevas, kas skar šaujamieroču iegādi, apliecības iegūšanu, Eiropas šaujamieroču apliecības saņemšanu u.c.

 

IeM izstrādātie MK noteikumu (nr. 488) par valsts nodevu par visu veidu ieroču, munīcijas, speciālo līdzekļu, sprāgstvielu, spridzināšanas ietaišu un pirotehnisko izstrādājumu atļauju un speciālo atļauju (licenču) izsniegšanu, kā arī to derīguma termiņa pagarināšanu grozījumi paredz divkārši paaugstināt valsts nodevu likmes par visu veidu ieroču, munīciju atļauju un Eiropas šaujamieroču apliecību izsniegšanu, ka arī to derīguma termiņa pagarināšanu fiziskām un juridiskām personām. IeM savu priekšlikumu pamatoja ar darbietilpīgo procesu, kas nepieciešams dokumentu kārtošanai – policijas darbinieku algas pēdējo gadu laikā ir palielinātas, bet nodevas nav mainītas kopš 2003. gada. Projekta autori norādīja, ka gadā ir veiktas 28 346 ieroču glabāšanas apstākļu pārbaudes un 72 606 ieroču īpašnieku pārbaudes, bet vienai pārbaudei nepieciešamas minimums 2 stundas dienesta pienākumu izpildes laika.

 

Pret nodevas paaugstināšanu asi iebilda Latvijas Šaušanas federācija, Latvijas Biatlona federācija, Latvijas Sportinga federācija, Latvijas Ieroču ražotāju asociācija un Latvijas Mednieku asociācija. Organizācijas bija gatavas sīvai cīņai, taču politiķi lēmumu pieņēma, pat neieklausoties iebildumos, kas tika pausti Valsts sekretāru sanāksmē 28. oktobrī, ne arī ņēma vērā atkārtotas vēstules ar iebildumiem. 1. Novembrī MK grozījumus apstiprināja.

 

Tomēr ir arī labā ziņa! Saskaņā ar jauno Ieroču un speciālo līdzekļu aprites likumu, kas stāsies spēkā 2011. gada 1. janvārī, ieroču apliecībām derīguma termiņš vairs netiks pagarināts un izpaliks nodevu maksāšana par šo „pakalpojumu". Ietaupīs arī vītņstobru šaujamieroču īpašnieki, jo ik pēc 5 gadiem nebūs atkārtoti jāveic kontrolšāvieni, kas līdz šim izmaksāja gandrīz 13 latus par katru ieroci.

 

Paaugstinātās valsts nodevas likmes fiziskām personām:

1. par šaujamieroča vai lielas enerģijas pneimatiskā ieroča iegādāšanās atļaujas izsniegšanu – 6 lati;

2. par šaujamieroča vai lielas enerģijas pneimatiskā ieroča iegādāšanās atļaujas derīguma termiņa pagarināšanu – 6;

3. par šaujamieroča vai lielas enerģijas pneimatiskā ieroča realizēšanas atļaujas izsniegšanu – 6;

4. par B, C vai D kategorijas garstobra-gludstobra šaujamieroča vai lielas enerģijas pneimatiskā ieroča glabāšanas atļaujas izsniegšanu – 6;

5. par B vai C kategorijas garstobra – vītņstobra (arī par kombinētā ar vītņstobru) medību vai sporta šaujamieroča glabāšanas atļaujas izsniegšanu – 12;

6. par atļaujas izsniegšanu šaujamieroča (ar vai bez munīcijas) vai lielas enerģijas pneimatiskā ieroča, vai šaujamieroča munīcijas pārvadāšanai vai tranzītam – 22;

7. par ieroču vai munīcijas kolekcijas atļaujas izsniegšanu – 100;

8. par ieroču vai munīcijas kolekcijas atļaujas derīguma termiņa pagarināšanu – 100;

9. par Eiropas šaujamieroču apliecības izsniegšanu – 44.

Pievienot komentāru

Vārds *
E-pasts *
Komentārs *
Skaitļu trīs un pieci summa (drošības kods) *
* atzīmētie lauki ir aizpildāmi obligāti!