Čehijā mēģina sadzīvot ar bebriem

Sākums » Aktualitātes » 2011

Čehijā mēģina sadzīvot ar bebriem
Čehijas Mežzinātnes institūts sadarbībā ar Čehijas Zemkopības ministriju un Čehijas Mednieku asociāciju no 5. līdz 6.maijam rīkoja konferenci, kuras galvenā tēma bija "Bebru nodarīties zaudējumi un bebru apsaimniekošana".

09.05.2011.

Čehija ir valsts, kurā ir ļoti attīstītas un izkoptas medību tradīcijas. Tiek lēsts, ka kopā Čehijā varētu būt ap 100 tūkstošiem mednieku, kas ir apmēram 1 procents no kopējā iedzīvotāju skaita.

 

Šajā valstī ļoti attīstītas briežu medības, kas tiek uzskatīts par ļoti aristokrātisku medību veidu, taču populāras ir arī mežacūku medības un mazo dzīvnieku medības. Tomēr bebrs Čehijā ir aizsargājams. Pēdējo desmit - divdesmit gadu laikā bebru skaits ir krietni pieaudzis, līdz ar to arī vairāk tiek manītas šo dzīvnieku darbības sekas. Ja oficiāli tiek lēsts, ka Čehijā ir ap 2000 bebru, tad neoficiāli tiek pausts viedoklis, ka to ir ap 4000, ja ne vairāk. Tas varētu šķist nieks, salīdzinot ar Latvijas mērogiem, bet jāņem vērā, ka bebri savu esamību pieteikuši būtībā tikai vienā valsts daļā - Morāvijā.

 

Satraukumu čehiem radījis ne tikai fakts, ka bebri rada postījumus mežsaimniecībai, bet arī nodara kaitējumu dambju (vaļņu) sistēmām, kas sargā pilsētas un ciemus no plūdiem. Bebru bojāto dambju atjaunošana Čehiem izmaksā padārgi. Uz konferenci tika aicināti Krievijas, Polijas un Latvijas pārstāvji, lai pastāstītu čehiem, kāda ir situācija katrā konkrētajā valstī, lai, iepējams, mācītos no citu valstu pieredzes.

 

Čehu plāns ir panākt to, ka valsti iedala trīs zonās: a) bebrs nedrīkst būt; b) bebru apsaimnieko; c) bebram ļauj netraucēti dzīvot. Tiek norādīts, ka nedrīkst pieļaut, ka bebru populācija izplatās Bohēmijā, kur ir daudz ezeru un dambju, kur bebrs var nodarīt lielus zaudējumus. Tomēr dabas aizstāvji kategoriski pauž viedokli, ka bebram Čehijā jāsaglabā aizsargājama dzīvnieka statuss un to nedrīkst nogalināt, ja nepieciešams. Pieredzes apmaiņa šajā ziņā sniegtu atbildīgajām Čehijas institūcijām nepieciešamos argumentus, lai sakārtotu šo jautājumu.

 

Šāda veida sadarbība var būt ļoti noderīga Latvijai, ja nākotnē Čehijas mednieki varētu palīdzēt dalīties pieredzē kādā Latvijai būtiskā jautājumā.

Pievienot komentāru

Vārds *
E-pasts *
Komentārs *
Skaitļu trīs un pieci summa (drošības kods) *
* atzīmētie lauki ir aizpildāmi obligāti!