Ir jāatļauj medības, lai aizsargātu

Sākums » Aktualitātes » 2011

Ir jāatļauj medības, lai aizsargātu
Lauku ļaudis jāiesaista dabas aizsardzībā - CIC 19.maijā uzrunā CITES konferences dalībniekus Vīnē, Austrijā.

27.05.2011.

"CITES (Konvencijas par starptautisko tirdzniecību ar apdraudētajām savvaļas dzīvnieku un augu sugām), pieņemot lēmumus, jāņem vērā lauku iedzīvotāju vajadzības. Šiem cilvēkiem ir jāsadzīvo ar savvaļas dzīvniekiem, kurus vēlamies aizsargāt," sacīja D. Rolfs D. Baldus CIC (Starptautiskā medību un medījamo dzīvnieku aizsardzības komiteja) vārdā konferences laikā. Šo konferenci rīkoja Austrijas valdība un Eiropas Savienība.

 

60 dalībnieki no starptautiskām organizācijām, t.sk. CITES un nevalstiskām organizācijām, kā arī dažādu valstu valdību pārstāvji runāja par nepieciešamību CITES politikā veidot dabas resursu apaimniekošanas modeli,  kurā iesaistīta sabiedrība.

 

Ilgteriņā ir iespējams aizsargāt savvaļas dzīvniekus pret lauku iedzīvotāju interesēm, taču šiem cilvēkiem par to ir jāmaksā un reti kad viņi no tā gūst kādu labumu. Lauku iedzīvotājiem ir iespējas iznīcināt apdraudēto sugu dzīvniekus, un viņi to dara, ja tas uzlabo viņu dzīves apstākļus. Starptautiskās tirdzniecības ierobežojumi, piemēram, CITES nenesīs vēlamos rezultātus, bet gluži otrādi, vēl vairāk apdraudēs dažādu dzīvnieku sugas, ja vērā netiks ņemtas lauku iedzīvotāju intereses. Ilgtspējīgas ziloņu, lauvu, lāču un citu dzīvnieku medības var nodrošināt ienākumus, ko novirzīt dabas aizsardzībai un lauku iedzīvotāju dzīves uzlabošanai. Tas veicina cilvēku iecietību pret iespējami bīstamiem dzīvniekiem. Pilnīgs aizliegums neveicina sugas aizsardzību.

 

Ja nav iespējams atrast labāku mehānismu, kā ieinteresēt lauku iedzīvotājus, CITES mērķi netiks sasniegti.


KOMENTĀRS: Šis ir viedoklis, ko arvien biežāk pauž tādas organizācijas kā CIC un FACE, iestājoties pret pilnīgiem medību aizliegumiem. CITES konvencijas mērķis ir aizsargāt apdraudēto savvaļas dzīvnieku un augu sugas no strauji augošās starptautiskās tirdzniecības, kuras rezultātā daudzas augu un dzīvnieku sugas ir nonākušas līdz iznīcības robežai. Taču bieži, liedzot kontrolētu tirdzniecību ar noteiktu sugu dzīvnieku produktiem, tiek likvidēta arī vietējo iedzīvotāju interese šo dzīvnieku skaitu saglabāt. Šī ir divdomīga pozīcija, kas pauž, ka ir jāmedī, lai saglabātu, bet šis mehānisms darbojas, tikai šo ideju ir grūti pieņemt visiem tiem, kas uzskata, ka medības ir tikai asinskāro cilvēku izklaide. Latvijā šis modelis labi darbojas attiecībā uz vilkiem un lūšiem, jo pastāv viedoklis, ka šo dzīvnieku populācijām mūsu valstī būtu daudz grūtāk, ja to medības būtu aizliegtas.

 

Informācija: CIC

Pievienot komentāru

Vārds *
E-pasts *
Komentārs *
Skaitļu trīs un pieci summa (drošības kods) *
* atzīmētie lauki ir aizpildāmi obligāti!