Latvijā lielākais rubeņu riests

Sākums » Aktualitātes » 2011

Latvijā lielākais rubeņu riests
Latviju varot dēvēt par rubeņu lielvalsti, jo rubeņu riests Slīteres nacionālā parka Bažu purvā ir lielākais Eiropā.

23.05.2011.

Slīteres nacionālā parka mājas lapā publicēts raksts par to, ka Latvija esot rubeņu lielvalsts. Slīteres NP Bažu purvā 2009. gadā vienkopus riestoja 66 rubeņu gaiļi. Mozaīkveida ainava un stingrais aizsardzības režīms nodrošinājis Slīterei rubeņu lielvalsts statusu.

Rubeņi riesto agri pavasarī. Tēviņi - gaiļi pulcējas riesta vietās, no plašas apkārtnes. Te tie aizņem savas teritorijas, kuras aizsargā. Par robežstabiem kalpo ciņi, mazi kociņi, zāļu puduri. Vērtīgākās teritorijas atrodas riesta centrā. Visi cenšas ieņemt teritoriju pēc iespējas tuvāk centram, tāpēc riesta centrā teritorijas ir mazākas, perifērijā – lielākas. Tēviņi šņāc, rubina, demonstrē krāšņo spalvu tērpu un draud viens otram, izkliedzot īpašu brīdinājuma saucienu. Tas viss tiek darīts necili tērpto rubeņu vistu dēļ, tāpēc visu šo izdarību intensitāte pieaug, kad riestā ierodas rubeņu vistas. Tās cenšas nosēsties centrā, kur gaiļu blīvums ir lielākais. Vistas ir tās, kuras izvēlas gaili ar kuru pāroties. Vairumā gadījumu tie ir daži aktīvākie gaiļi no visa riesta. Pēc apaugļošanas, vistas izvēlas ligzdvietu riesta tuvumā un vienas pašas uzņemas visas ar ligzdošanu saistītās rūpes. Gaiļi turpina riestot, kad vistas jau uzsāk ligzdošanu. Ja kādai vistai pirmais dējums iet bojā, tā var doties uz riestu un apaugļoties vēlreiz.

 

Kopš Latvija pievienojusies Eiropas Savienības pulkam, diemžēl rubeņu medības pavasarī vairs nav iespējamas, jo to neatļauj t.s. "Putnu direktīva", kas nepieļauj medības pavasarī, kad putni ligzdo vai atgriežas no migrācijas. Pašlaik rubenis Latvijā ir limitētais medījamais dzīvnieks, kura medību sezona ir no 1.septembra līdz 31.oktobrim.

 

Zemāk rubeņu riesta video.

 

 

Avots:Slīteres nacionālais parks, bilde no video

Pievienot komentāru

Vārds *
E-pasts *
Komentārs *
Skaitļu trīs un pieci summa (drošības kods) *
* atzīmētie lauki ir aizpildāmi obligāti!