Meža platības Latvijā nesamazinās

Sākums » Aktualitātes » 2011

Meža platības Latvijā nesamazinās
Meža īpašnieku biedrība savā mājas lapā informē par to, ka meža platības Latvijā nesamazinās.

30.05.2011.

Mednieks ir viens no Latvijas mežu resursu apsaimniekotājiem, tādēļ publicējam Meža īpašnieku biedrības sagatavotos faktus par mežu Latvijā.

Vairāk kā puse no Latvijas teritorijas ir mežs... Vidēji pasaulē mežs aizņem 13% no teritorijas.

 

Puse no Latvijas mežiem pieder valstij, bet otra puse privātiem meža īpašniekiem... Latvijā ir aptuveni 150 000 meža īpašnieku. Lai veiktu meža ciršanu, kā arī citas mežsaimnieciskās darbības savā mežā, meža īpašniekam ir jāsaņem atļauja šīm darbībām no Valsts meža dienesta. Normatīvie akti prasa, lai meža īpašnieks nocirsto mežu atjaunotu, pretējā gadījumā viņš vairāk nevar cirst savā īpašumā, kā arī var tikt sodīti par laikā neatjaunotu mežu.

 

Meža platības Latvijā nesamazinās, bet tieši pretēji – pieaug. Pēc meža nociršanas, tas tiek atjaunots, izveidojas jaunaudze. Tādējādi, lai arī dažus gadus pavisam nemanāms, tomēr nocirstā meža vietā veidojas jauns mežs. Turklāt, pēdējos gados zemes īpašnieki izvēlas citu racionālu veidu savas zemes izmantošanai – mežsaimniecību, un apmežo lauksaimniecībā neizmantotās zemes.

 

Kad meža īpašnieks ir nocirtis mežu, pēc dažiem gadiem tajā vietā aug jauns mežs. Arī tad, ja meža īpašnieks neko nav darījis..., jo Latvijā ir tādi klimatiskie apstākļi un augsnes īpašības, ka mežs pats sasējas brīvajās vietās. Tad meža īpašnieka uzdevums ir izkopt tur saaugušos kociņus, lai veidotos kvalitatīvs mežs.

 

Lielākā daļa meža īpašnieku atguva savus īpašumus no 1993. līdz 1995. gadam. Tātad lielākajai daļai meža īpašnieku ir 13-15 gadu ilga meža apsaimniekošanas pieredze. Šo gadu laikā ir ievērojami uzlabojušās gan meža īpašnieku zināšanas par mežsaimniecību, gan attieksme pret savu īpašumu. Par to liecina Valsts meža dienesta dati par patvaļīgu koku ciršanu, kas pēdējo 6 gadu laikā ir samazinājusies 10 reižu un šodien sastāda nebūtisku daļu (< 1%) no kopējā iegūtā koksnes apjoma mežos.

 

Arī pavisam mazs mežs ir mežs. Jauno mežu bieži pat grūti pamanīt, jo jaunie kociņi ir maziņi. Mežsaimniecībā to sauc par jaunaudzi. Mēs taču arī bērnus uzskatām par cilvēkiem, neskatoties uz to, ka viņi vēl ir pavisam maziņi.

Koks augšanas gaitā nepārtraukti palielina koksnes apjomu. Pēc meža statistiskās inventarizācijas rezultātiem mūsu mežos ir 662,25 miljoni m3 koksnes.

 

Lielākais privāto mežu īpatsvars ir Vidzemē un Latgalē. Piemēram, Cēsu rajonā privāto mežu īpatsvars ir 68%, Madonas rajonā – 54%, Valmieras rajonā – 60, Krāslavas rajonā – 80%, Rēzeknes rajonā – 65%. Vidējā privātā meža īpašuma platība Latvijā ir salīdzinoši neliela – 10 ha.

 

Liela daļa privāto mežu veidojušies aizaugot lauksaimniecībā neizmantotām zemēm, kas ietekmē arī mežaudžu sugu sastāvu.

 

14 % no visiem privātajiem mežiem ietilpst kādā no aizsargājamām teritorijām un 138 tūkstoši ha meža zemju atrodas NATURA 2000 platībās.

 

Avots: Meža īpašnieku biedrība

Komentāri

Jurka, 03.06.2011
Vai koksnes apjoms arī nesamazinās????
Cik koksnes m3 bija pirms 10 gadiem un cik ir tagad???
Kamikadze, 30.05.2011
Jautājums!? Kādas kvalitātes mežš? Sevišķi pēc tam kad Dūklavpaps atcels ciršanas apliecinājumus! Slavas dziesmas dziedāt Latvju mežsaimniecības kapračiem ir pāragri...

Pievienot komentāru

Vārds *
E-pasts *
Komentārs *
Skaitļu trīs un pieci summa (drošības kods) *
* atzīmētie lauki ir aizpildāmi obligāti!