Putnu vērošanas dienu rezultāti

Sākums » Aktualitātes » 2011

Putnu vērošanas dienu rezultāti
2011. gada 1. un 2. oktobrī jau septiņpadsmito gadu Latvijā notika Eiropas putnu vērošanas dienas EuroBirdwatch 2011. Pagājušajā nedēļas nogalē Latvijas Ornitoloģijas biedrība (LOB) saņēma ziņojumus par novērotiem 139 487 putniem no 163 sugām.

05.10.2011.

Turklāt ap 650 putnu draugu piedalījās 16 CEMEX dāvinātās putnu vērošanas ekskursijās un trīs putniem veltītos pasākumos ģimenēm, ko organizēja LOB un Dabas aizsardzības pārvalde.


Starp interesantākajiem putnu novērojumiem jāizceļ 1. oktobrī Kolkasragā pamanītās migrējošās melngalvas zosis, kopskaitā 385 putni (novēroja Helmuts Hofmanis). Kā liecina interneta lapas „Putni Latvijā un pasaulē”  informācija, tas ir lielākais skaits šo putnu, kas rudenī vienas dienas laikā novērots Latvijā. Melngalvas zosis mūsu valstī parasti novērojamas jūras piekrastē pavasara un rudens caurceļošanas laikā. Šobrīd tās dodas no ligzdošanas vietām arktiskajos apgabalos uz ziemošanas rajoniem jūras piekrastē ziemeļrietumu Eiropā.

Interesanti, ka nedēļas nogalē pamanīti arī 11 baltie stārķi. Šie Āfrikas dienvidu daļā ziemojošie putni parasti Latviju pamet augusta beigās un septembra sākumā. Vislielākais skaits balto stārķu novērots 1. oktobrī, kad septiņu putnu bars redzēts Tukuma novadā (novēroja Ieva Mārdega). 1. oktobrī baltie stārķi pamanīti arī pie Burtnieku ezera, savukārt 2. oktobrī – pie Jaunmārupes un Gulbenes novada Litenes pagastā. „Reizēm vēlu rudenī tiek saņemti ziņojumi par atsevišķiem baltajiem stārķiem, kas vēl aizkavējušies mūsu valstī. Tomēr gadījumi, kad oktobra sākumā Latvijā izdodas pamanīt šo putnu baru, ir ļoti reti,” atzīst balto stārķu pētniece Māra Janaus.

Vēli novērojumi rudenī reģistrēti arī citām putnu sugām – Sāmsalas pīlei, brūnajai čakstei un koku čipstei, savukārt Lubāna ezera apkaimē 1. oktobrī pamanīta iekšzemē reti sastopamā brūnkakla gārgale. Tomēr vislielākajā skaitā oktobra pirmajā nedēļas nogalē novērotas žubītes – 21277, mājas strazdi – 14212 un lielās zīlītes – 10852 putnu. Un, līdzīgi kā iepriekšējos gados, visbiežāk LOB saņēmusi ziņojumus par labi pazīstamām un bieži sastopamām putnu sugām – pelēko vārnu, mājas strazdu un lielo zīlīti.

Putniem veltītie pasākumi 1. un 2. oktobrī notika Rīgā un īpaši aizsargājamās dabas teritorijās – Ķemeru nacionālajā parkā, Kolkasragā, Papē, Randu pļavās, pie Burtnieka ezera, Sedas purvā, Adamovā un pie Lubāna ezera.

Eiropā šogad Putnu vērošanas dienās pavisam piedalījās ap 50 000pieaugušo un bērnu no 37 Eiropas un Centrālās Āzijas valstīm. Kopējā bilance – saskaitīti vairāk nekā četri miljoni putnu un notikuši 1770 putnu vērošanas pasākumu.

Eiropas Putnu vērošanas dienas organizēja starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju savienība BirdLife International.

Informāciju sagatavoja LOB pārstāveIlze Ķuze, tālr. 28632314, e-pasts: ilze@lob.lv

Pievienot komentāru

Vārds *
E-pasts *
Komentārs *
Skaitļu trīs un pieci summa (drošības kods) *
* atzīmētie lauki ir aizpildāmi obligāti!