Vai šaušana briežu dārzos ir medības?

Sākums » Aktualitātes » 2011

Vai šaušana briežu dārzos ir medības?
Medību procesa kārtību nosaka medības reglamentējošie normatīvie akti, kā arī nerakstītās medību ētikas normas.

14.06.2011.

Medību likums un noteikumi reglamentē un nosaka medību saimniecības pamatnoteikumus, bet medību ētika attiecināma uz mednieka zināšanu kopumu, atbildību, izpratni un arī sirdsapziņu. Latvijā ir cilvēku grupa, kas dāžādu apsvērumu dēļ vēlas panākt to, ka dzīvnieku šaušana iežogotās platībās tiek uzskatītas par medībām.

 

Likumā noteiktā medību definīcija pēc būtības pieļauj šādu iespēju, jo par medībām tiek uzskatīts darbību kopums, kad, izmantojot medību šaujamieročus, rīkus, metodes vai paņēmienus, tiek izsekoti vai meklēti, ķerti, sagūstīti, ievainoti vai nonāvēti medījamie dzīvnieki. Tomēr atbilde uz jautājumu, vai šaušana apstākļos, kad dzīvnieka iespējas aizbēgt ir minimālas, netiek sniegta.

 

Ir vairāki argumenti PRET:

- doma, ka mednieki dzīvnieku šaušanu ierobežotās platībās uzskata par medībām, var vēl pasliktināt sabiedrības jau tā ne pārāk pozitīvo viedokli par medībām kopumā;

- tiek grauts medību un mednieka tēls;

- ja šaušana notiek ļoti nelielās platībās, to drīzāk var uzskatīt par dzīvnieka kaušanu;

- šai idejai pamatā ir galvenokārt tikai komerciāli nolūki.

 

Argumenti PAR:

- tāda prakse ir daudzās Eiropas un pasaules valstīs;

- komercmedību nolūkā tiek pārdoti dzīvnieki iežogotās platībās un netiek nodarīti zaudējumi Latvijas faunai;

- veids, kā iežogotās platībās iegūt dzīvnieku, nepakļaujot dzīvniekus stresam;

- var izvēlēties un novērtēt katru indivuduālo dzīvnieku.

 

Papildus vēl jānorāda, ka cilvēku grupa, kas vēlas panākt, ka šo procesu sauc par medībām, kategoriski iebilst pret to, ka, šaujot dzīvniekus iežogotās platībās, tiek ievēroti medību sezonas termiņi.

 

Tādēļ LATMA vēlas uzzināt mednieku viedokli:

 

Vai dzīvnieka šaušana iežogotā platībā ir medības?

Komentāri

M, 17.06.2011
Protams, ka tās nav medības...!
Tikai gaļas kombināta kāvējs tā varētu padomāt. Medīt nenozīmē to pašu, kas kaut vai nošaut!
Icaks., 15.06.2011
Esmu pret savvaļas sugu dzīvnieku turēšanu nebrīvē (nepārbaudīts ģenētiskais materiāls; nav objektīvi novērtēti riski, jo šie dzīvnieki vai viņu pēcnācēji agri vai vēlu, bet tiks savvaļā un atstās savu ietekmi uz savvaļas populācijām; puspieradinātie dzīvnieki, kas zaudējuši bailes no cilvēka, sev raksturīgo uzvedību un barības izvēli ir reāli bīstami cilvēkiem, mājdzīvniekiem un izkļūstot savvaļā nodara vislielākos postījumus lauksaimniecības kultūrām - prev.pasākumi nedarbojas), kur nu vēl to slepkavošanu iežogojumā atzīt par medībām! Esmu PRET!
Ja kāds vēlas nodarboties ar šādu (savvaļas populācijās, cilvēkus un ražošanu apdraudošu) biznesu, tad lai rēķinās arī ar izmaksām.
Andis, 15.06.2011
Vai arī šādās "medībās' iegūta trofeja tiks vērtēta līdzvērtīgi medībās nomedītajam eksemplāram??? Vai arī termiņi medīšanai saglabāsies? Vai saglabāsies arī konkrētu sugu medības?
Tad jau arī govi, kas ir "nožogotā platībā", varēs šādi "medīt"!
Zigmārs, 15.06.2011
Domāju, ka zem lozunga "Medības", dārzu īpašniekiem tiktu atvieglotas PVD prasības. Cik saprotu, tad šobrīd dzīvnieki dārzos tiek reģistrēti kā ganāmpulks. Lai kādu lopiņu izņemtu no aprites, ir nepieciešama kaut kāds vetārsta slēdziens pirms, vai tūlīt pēc nogalēšanas procesa. Tas iespējams mazliet sarežģī komerciju, ko rakstā minētā ļaužu grupa vēlas nosaukt par medībām.
Tāpat uzskatu, ka trofeju izstādēs parādoties šādā veidā iegūtām "Medību" trofejām, sāktos diezgan paliels juceklis.
Joske, 14.06.2011
Tas taču galvenokārt terminoloģijas jautājums, kurā (kā jau ievadā teikts) lomu spēlē normatīvie akti un nerakstītās normas, ko var skaidrot ne tikai ar praktiskām zināšanām, bet lielā mērā emocijām un tīri sentimentālu vēlmi saglabāt tradīcijas. Turklāt principā jebkura medību platība ir infrastruktūras - šoseju grāvju un apdzīvotu teritoriju ierobežota.

Atšķirība starp klasiskām medībām un medībām ierobežotā teritorijā ir drīzāk tāda kā kvantitatīva nevis kvalitatīva, līdz ar to ētiskums mainās tikai kaut kādā emocionālā nozīmē nevis objektīvā.
Andis, 14.06.2011
Par medībām saukt procesu iežogotā platībā var tikai tad, ja dzīvnieks tur ir dzimis, audzis un šī iežogotā platība nav mazāka par 5000ha (vai līdzīgu)!
Šaut dzīvniekus iežogotās platībās ir tikpat "ētiski", cik šaut zirgus ielokā!
Piemēram, Viesakās, kad notiek šaušanas sacensības, brieži brīvi staigā un no cilvēka nemūk (protams, ja netuvojās pārāk daudz)! No šāvieniem gan, un, vietās, kur šauj, pēc pirmajiem šāvieniem lēnā garā pazūd! Vai būtu sportiski šādu dzīvnieku šaut un saukt to par trofeju un medījumu????
Tas ir tāpat kā lielīties ar to, ka izdevies prostitūtu par naudu ievilkt gultā! :)

Pievienot komentāru

Vārds *
E-pasts *
Komentārs *
Skaitļu trīs un pieci summa (drošības kods) *
* atzīmētie lauki ir aizpildāmi obligāti!