Jo vecāka mežacūka, jo mazāku postu tā nodara lauksaimniecībai

Sākums » Aktualitātes » 2012

Jo vecāka mežacūka, jo mazāku postu tā nodara lauksaimniecībai
Lauki ir sasēti, kartupeļi sastādīti un lauksaimnieki gaida ražu. Tomēr to apdraud mežacūkas, kurām dažādu kultūru sējumi un stādījumi ir lielākais gardums.

07.06.2012.

Daudzi lauksaimnieki par labāko problēmas risinājumu uzskata fizisku mežacūku iznīcināšanu, taču tāda pieeja tik radīs lielākas problēmas.

 

Latvijā lauksaimnieki sāk runāt par to, ka vajadzētu mežacūkas pārcelt uz nelimitēto medījamo dzīvnieku sarakstu, tādā veidā atceļot jebkādus medīšanas ierobežojumus. Mednieki, savukārt, uzskata, ka tas būtu pretrunā ar ilgstpējīgiem medījamo resursu apsaimniekošanas principiem. Nav pieļaujama nekontrolējama un haotiska mežacūku atšaušana. Pat tad, ja tāda atšaušana nenovedīs pie pilnīgas mežacūku populācijas iznīcināšanas, kā rāda ārvalstu pieredze, tas tikai radīs lielākus postījumus lauksaimniecībai.

 

Vācu ekologs Hains Mainhards savā monogrāfijā "Mana dzīve starp mežacūkām" norādījis, ka lielāko kaitējumu lauksaimniecības kultūrām nodara bez mātes palikušie sivēni, kā arī pērno kuilēnu grupas. Haotiska un nekontrolēta mežacūku atšaušana tieši arī veido šādas mežacūku grupas.

 

Skaidrs ir tas, ka neorganizēta mežacūku atšaušana nekādā veidā neveicinās problēmas risināšanu, ja vien netiks nogalināta pēdējā mežacūka. Lai mazinātu kaitējumu, daudz vienkāršāk ir izveidot skaidru un konkrētu mežacūku apmedīšanas plānu, kuru īstenotu mednieki. Situāciju palīdzēs uzlabot arī īpašu barības laucīšu un barotavu izveide, kā arī sējumu reorganizācija.

 

Mežācūku apmedīšanas plāns

No mežacūku populācijas katru gadu būtu jānomedī abu dzimumu sivēni - 75%, pērnie abu dzimumu - 15%, pieaugušie dzīvnieki (2 līdz 6 gadi) - 5%.

 

Jauno dzīvnieku nomedīšanas apjoms šajā plānā noteikts kā minimālais, proti, ja tiek novērots mežacūku populācijas pieaugums, jauno dzīvnieku nomedīšanas apjomam jāpieaug. Attiecībā uz pieaugušajiem dzīvniekiem, noteiktais nomedīšanas skaits ir maksimālais, ko nekādā gadījumā nedrīkst pārsniegt.

 

Kad tiek nomedīti jaunākie dzīvnieki lauksaimniecības sējumos, kur tie nodara postījumus, tādā veidā ne tikai tiek regulāte populācijas struktūra, bet arī tiek novērsts postījumu drauds. Vecās un pieredzējušās cūkumātes turpmāk mēģinās izvairīties no bīstamajām vietām. Tādēļ lielāks efekts būs no tā, ja tiks saudzētas sivēnmātes, jo tā populācijas sturktūra būs veselīga, kā arī pieredzējušās cūkas savu baru vedīs prom no vietām, kur tās medī. Vecās sivēnmātes, pateicoties savai pieredzei, ir daudz bailīgākas un uzmanīgākas. Ja laukā tiek nomedīta sivēnmāte, mazie konkrētajā vietā atgriezīsies atkal un atkal, jo nezina, kurp citur doties baroties.

 

Jo vecāka mežacūka, jo mazāku postu tā nodara lauksaimniecībai!

 

Ir pierādīts, ka jauno dzīvnieku nomedīšana un veco dzīvnieku saudzēšana nodrošinās efektīvu lauksaimniecības kultūru aizsardzību. Nepietiekamu jauno dzīvnieku nomedīšanu nevar aizstāt ar nekādiem citiem preventīviem pasākumiem!

 

Kā pasargāt sējumus no mežacūkām?

Visefektīvākais, bet visdārgākais sējumu pasargāšanas veids ir iežogojums. Tas būtu piemērojams tad, ja jāaizsargā īpaši vērtīgas kultūras, tad efektīvs būtu t.s. elektriskais gans. Rezultatīva būs arī lauku apsargāšana un dzīvnieku biedēšana. Šajos pasākumos piedalās mednieki, kuri naktīs apstaigā laukus, šauj gaisā vai izmanto citus skaņu līdzekļus. Jāņem vērā, ka putnubiedēkļu izlikšana laukos nebūs efektīva, jo mežacūkas no tiem nebaidās.

 

Mežacūku atbaidīšanai var izmantot arī īpašus ķīmiskus repelentus, kas ražoti šim mērķim. Portāla Allforhunt.com interneta veikalā iespējams iegādāties līdzekli HAGOPUR. Tikai jāņem vērā, ka līdzeklis būs efektīvs 2 līdz 3 nedēļas, tādēļ tas regulāri jāatjauno.

 

Iespējams ierīkot arī īpašas barības laucītes un barotavas, lai novērstu mežacūku uzmanību no laukiem. Laucītes būs īpaši noderīgas, ja tiek audzēti kartupeļi. Laucītēs, kas atrodas lauku malās, sastāda mežacūkas interesējošas kultūras, kas tām šķitīs gardākas nekā tas, kas aug laukā. Arī barotavas mežā mazinās risku, ka mežacūkas dosies uz laukiem. Tikai jāņem vērā, ka barotāvās barībai jābūt kvalitatīvai un mežacūkām interesantai, piemēram, kukurūza.

 

Materiāls: Mainhards H. Mana dzīve ar mežacūkām. - M.: 1983. - 128.lpp.

Avots: mednieku portāls Allforhunt.com