Vilki – apdraudējums arī cilvēkiem


Sākums » Aktualitātes » 2012

Vilki – apdraudējums arī cilvēkiem

Latvijas avīzē 5.janvārī publicēts raksts par vilku populāciju Latvijā.

09.01.2012.

Šeit neliels ieskats.

 

"Šoruden vien tuvākajā un ne tik tālā apkārtnē vilki saplosījuši un apēduši vairāk nekā desmit suņus, plēsoņas kļuvuši tik pārdroši, ka ierodas pagalmos un norij pat pie būdas piesietus mājas sargus. Pāri paliek tikai ķēde, kaklasiksna un spalvu kumšķi. Un tas tādos laikos, kad visapkārt siro pārdrošu zagļu bari, aiznes vai aizved visu, kas daudzmaz vērtīgs. Zog motorzāģus, degvielu, metāla kannas, pat malku. Un kā lai veca tantīte vientuļā viensētā no marodieriem pasargājas, ja viņai suns pa nakti jātur istabā vai tā vairs nav vispār – vilki apēduši."

 

Un vēl kāds citāts:

 

"Aprēķini rāda, ka kopējais zaudējums, ko lielie plēsēji ik gadus nodara medību faunai, minimāli vērtējams ar 50 – 60 miljoniem latu. Klāt vēl jāpieliek zaudējumi, ko nodara mājdzīvniekiem. Tik daudz izmaksā prieks pārvērst Latviju par vilku zemi. Lai labotu kritisko situāciju, steidzami jāatceļ šo dzīvnieku nomedīšanas limiti.

 

Vilkiem, kā arī lūšiem ir jāsaglabājas Latvijas faunā un tādēļ tiem ir jābauda pilnīga aizsardzība plašajās nacionālo parku un rezervātu teritorijās.

 

Gadsimtu ilgā pieredze Latvijā un citās valstīs liecina, ka situācija, kad vilki reāli apdraud pat cilvēku dzīvību pilsētā, nodara ik gadus desmitiem miljonu latu lielus zaudējumus, iznīcinot savvaļas un mājas dzīvniekus, turpināties nedrīkst. Valsts varai, tās institūcijām, tostarp parlamentam, steigšus jāīsteno pasākumi cilvēku un citu dzīvnieku aizsardzībai no bojāejas lielo plēsēju dēļ. Vai tiešām gaidīsim, kad vilki sakodīs un ies bojā cilvēki? Protams, visapdraudētākie ir lauku skolēni. Kas garantēs viņu drošību vilku paradīzē Latvijā? Vēl jāpiebilst, ka nedabiska šo dzīvnieku savairošanās ilgtermiņā nenāks par labu arī pašu vilku populācijai, jo tā degradēsies no barības trūkuma, trakumsērgas, kašķa un citām slimībām. Daudzviet citās valstīs tā jau ir noticis."

 

Viss raksts šeit!