Deputāti emociju varā

Sākums » Aktualitātes » 2013

Deputāti emociju varā
Emocijas, emocijas, emocijas! Tā varētu raksturot 20.jūnija Saeimas deputātu debates, lemjot par grozījumiem Medību likumā.

25.06.2013.

Ja šādi spriestu par jebkuru no medību jautājumiem, mēs noteikti būtu zaudētājos – nākas secināt pēc Saeimas plenārsēdes, kuru, šķiet, tiešraidē vēroja ļoti liela daļa mednieku – nebijis gadījums medniecības vēsturē. Medību likums mednieku dzīvē nesis dažādus jaunumus, bet līdz tam vēl jāpagaida, jo visi grozījumi spēkā stāsies tikai no nākamā gada 1.janvāra, tā kā pagaidām vēl prātīgi ar joprojām aizliegtajiem medību rīkiem – nakts optiskajiem tēmēkļiem, kā arī pusautomātiskajiem ieročiem, jo pagaidām tajos var lādēt tikai un vienīgi ne vairāk par trim patronām. Kamēr likuma grozījumi spēkā nav stājušies, tikmēr policija un Valsts meža dienests ir tiesīgs pārkāpējus attiecīgi sodīt.

 

Gribētu arī norādīt, ka ar likuma grozījumiem darbs nemaz nav pabeigts, jo līdz gada beigām jāizstrādā arī jaunie Medību noteikumi, kas būs saspringts un apjomīgs darbs. Ja Medību likums definē vispārīgās ievirzes, tad Medību noteikumi runās jau par detaļām. Tā kā nebūs nedz laika, nedz iemesla gulēt uz lauriem, jo Medību noteikumi varētu atnest vēl daudzus gan labus, gan ne tik patīkamus pārsteigumus.

 

Ja runājam par neatļautajām loku medībām, tad no vienas puses grūti vainot pašus deputātus par to pieņemto lēmumu, jo kurš gan atklātajā balsojumā būtu gatavs legalizēt "asinskārās izpriecas". Taču no otras puses, šoreiz nostrādāja princips – kurš skaļāk kliedz, tam lielāka taisnība. Žēl tik tas, ka deputāti lēmumu pieņēma, nevis balstoties uz ekspertu secinājumiem un loģiku, bet gan, ņemot vērā emocionālus spriedelējumus par jautājumiem, kuros paši skaļākie viedokļa paudēji nemaz nav kompetenti. Atliek vien cerēt, ka šādi lēmumi netiek pieņemti attiecībā uz citām ļoti svarīgām mūsu dzīves jomām, piemēram, finanses.

 

No šīs pieredzes mums būtu jāmācās visiem un pamazām jālauž tie aplamie pieņēmumi, kas par medniekiem dominē sabiedrībā. Tā vien šķiet, ka sabiedrība vēl nav spējīga pieņemt lēmumus par medībām, balstoties uz veselo saprātu. Mūsu pašu vienīgie argumenti varētu būt – nevainojama rīcība no mednieku puses un "lielīšanās" vārda vistiešākajā nozīmē par mūsu labajiem darbiem, kā arī sabiedrības izglītošana ne tikai par loku jautājumu, bet par medībām kopumā.

 

Haralds Barviks, LATMA valdes priekšsēdētāja vietnieks