Mednieki ienāk pilsētā

Sākums » Aktualitātes » 2013

Mednieki ienāk pilsētā
14.septembrī LATMA ar stendu piedalījās pasākumā "Lauki ienāk pilsētā".

19.09.2013.

Šis pasākums tika rīkots ar domu, paplašināt pilsētnieku izpratni par to, kas notiek laukos un mežos, kā iegūst gaļu, pienu, kādu tehniku izmanto, kā apsaimnieko mežus utt. Programma bija plaša un interesanta, ne tikai pilsētniekiem.

 

Medniecības stends ar nosaukumu "Mežā neesam vieni" bija ierīkots netālu no lauksaimniecības stendiem, kur izstādītas vistas, cūkas, govis, arī zosis. Stendu dalījām uz pusēm ar kolēģiem no Latvijas Mednieku savienības. Viņi bija sagatavojuši testiņu par Latvijas dabu, savukārt LATMA ar Safari kluba atbalstu nodrošināja taustāmus, apskatāmus un salīdzināmus eksponātus - bebra izbāzni, bebra galvaskausu, ādiņas, seska un ūdeles izbāzni, nomestu staltbrieža ragu. Stendu atbalstīja arī žurnāls "Medības".

 

Pirmkārt, pārsteidza tas, ka cilvēkiem trūkst vispārēju zināšanu par Latvijas faunas pārstāvjiem un norisēm dabā. Vislielākais pārsteigums un izbrīns bija par to, ka bebram ir dzelteni zobi un bebrāda ir tik mīksta. Liela daļa to, kas ādiņas pačamdīja, pabrīnījās, jo bija domājuši, ka bebra āda ir cieta un asa. 

 

Otrkārt, sabiedrībā valda viltus pārliecība par to, ka mednieki ir slikti, jo nogalina. Bieži stendā bija viesi, kas apgalvoja, ka ir "zaļie", uz ko nācās atbildēt, ka mednieki arī ir ļoti zaļi. Bija arī komentāri par to, kā mednieki var darboties ap beigtiem dzīvniekiem, uz ko parasti saņēma atbildi, ka viņiem ledusskapī arī ir beigti dzīvnieki. 

 

Treškārt, par spīti dažādiem komentāriem, nācās secināt, ka it īpaši bērniem ir liela interese tieši pataustīt dažādās ādiņas, paglaudīt izbāzni, salīdzināt, kādēļ no āpša ādas kažokus nešuj, bet šim mērķim izmanto bebrādas un tml. Diena pasākumā noslēdzās ar lielu gandarījumu un lepnuma sajūtu par to, ka esam mednieki, ka mēs zinām, kādi dzīvnieki dzīvo mūsu mežos, ka protam tos medīt, aizsargāt un izmantot. Ja pa dienu izdevās vismaz desmit cilvēkus pārliecināt par to, ka medības ir vajadzīgas, tad mūsu uzdevums bija sasniegts.

 

Paldies par atbalstu Kristīnei, Gintam no www.allforhunt.com un Lindai no žurnāla "Medības". 

 

Zigmārs Zaķis, LATMA valdes loceklis