ĀCM 26.jūnijā konstatē vēl 2 mežacūkām

Sākums » Aktualitātes » 2014

ĀCM 26.jūnijā konstatē vēl 2 mežacūkām
Āfrikas cūku mēris konstatēts vēl 2 26.jūnijā atrastajām beigtajām mežacūkām.

30.06.2014.

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) informē, ka Dagdas novadā, netālu no pierobežas atrastajam 3 beigtajām mežacūkām, 2 no tām laboratoriski apstiprināts Āfrikas cūku mēris.

 

Meža cūku līķi tika likvidēti vakar, tos sadedzinot. PVD vakar, 26. jūnijā, informēja, ka Krāslavas novadā netālu no robežas ar Baltkrieviju kādā saimniecībā 3 cūkām, kā arī Dagdas novadā 3 atrastām beigtajām meža cūkām ir konstatēta ĀCM vīrusa klātbūtne. Tāpat PVD ziņoja, ka ir atrastas vēl 3 aizdomīgas nobeigušās meža cūkas. Informāciju par pierobežā atrastajām beigtajām meža cūkām PVD saņēma no Valsts robežsardzes PVD atgādina, ka Āfrikas cūku mēris ir bīstama, ļoti lipīga vīrusa izraisīta saslimšana cūku dzimtas dzīvniekiem, taču cilvēkiem tā nav bīstama.

 

27.jūnija ārkārtas sanāksmē lemtais: tikai savstarpēji sadarboties var operatīvi veikt slimības apkarošanu

 

Par to, kā efektīvāk apkarot Āfrikas cūku mēra (ĀCM) izplatību, šodien tika lemts ārkārtas sanāksmē Krāslavas novada domē. PVD Dienvidlatgales pārvaldes vadītāja vietnieks Dzintars Juškus iepazīstināja ar situāciju Dagdas pagastā, Robežnieku pagastā, veiktajiem pasākumiem un esošo situāciju. Vakar, 26. jūnijā, skartajā teritorijā tika veikti primārie slimības apkarošanas pasākumi – cūku līķu iznīcināšana, tos sadedzinot un skartās novietnes dezinfekcija. Šodien tika apsekota cūku līķu iznīcināšanas vieta un veikta atkārtota dezinfekcija. PVD inspektori turpina darbu, izvietojot brīdinājuma zīmes.

 

ĀCM apkarošanas pasākumos savu atbalstu gatavi sniegt Valsts zemessardze, Valsts policijas Latgales reģionālā pārvalde, kuriem dienests ir lūdzis palīdzību un atbalstu pārbaužu veikšanā uz ceļiem, veicot transportlīdzekļu kustību. Tikai savstarpēji sadarbojoties var risināt jautājumu par atrasto meža cūku līķu iznīcināšanu, par iespēju robežsargiem palīdzēt ar tehniku – kvadracikliem un vēl daudzi citi. Jāatzīmē, daudzi no sanāksmē izskatītajiem risinājumiem saistīti ar finansiāliem izdevumiem, tā, piemēram, pasākumi, kas saistīti ar cilvēku papildus iesaistīšanu apkarošanas pasākumu, aizsargtērpiem, dezinfekcijas līdzekļu nodrošinājumu. 30.jūnijā Krāslavas novadā plānots organizēt sanāksmi novada zemniekiem un uzņēmējiem.

 

Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs aicinās valdību Āfrikas cūku mēra skartajā teritorijā izsludināt ārkārtas stāvokli

 

Sestdien, 28. jūnijā, zemkopības ministrs Jānis Dūklavs, apmeklējot bīstamās infekcijas slimības – Āfrikas cūku mēra (ĀCM) – skartās teritorijas, nolēmis aicināt Ministru kabinetu ĀCM skartajā teritorijā izsludināt ārkārtas stāvokli, lai būtu iespējams operatīvi veikt visus nepieciešamos pasākumus ĀCM ierobežošanai un apkarošanai.

 

„Kaut arī Āfrikas cūku mēris cilvēka veselību neapdraud, situācija ir ļoti nopietna, jo var radīt lielus zaudējumus Latvijas cūkkopības nozarei, kam būs negatīva ietekme uz valsts ekonomiku. Mums ir nepieciešams bez kavēšanās veikt visus nepieciešamos pasākumus, lai pēc iespējas ātrāk ierobežotu bīstamo Āfrikas cūku mēri. Pārtikas un veterinārais dienests patlaban apzina situāciju, veicot analīzes mājas cūkām un meža cūkām, lai precīzi būtu zināms, cik plašu teritoriju slimība ir skārusi. Tāpat slimības skartajā teritorijā lauksaimniekiem tiek un tiks sniegta visa nepieciešamā informācija par pasākumiem, kas veicami, lai nepieļautu slimības ievazāšanu tās neskartajās saimniecībās. Pašlaik arī tiek īstenoti pasākumi, lai nepieļautu slimības ievazāšanu un izplatību citos Latvijas novados, " skaidro zemkopības ministrs Jānis Dūklavs.

 

Šodien Krāslavā zemkopības ministrs tikās arī vietējiem medniekiem, skaidrojot nepieciešamību samazināt savvaļā mītošo meža cūku skaitu, jo meža cūkas ir vienas no ĀCM izplatītājām. „Esmu gandarīts, ka mednieki izprot lietas nopietnību un nepieciešamību samazināt meža cūku savvaļas populāciju, jo tā ir viena no metodēm, kā ierobežot bīstamās slimības izplatību no tās skartajām teritorijām uz citām," uzsver Jānis Dūklavs. Ar Valsts meža dienesta (VMD) speciālistiem un vietējo mednieku kolektīvu pārstāvjiem zemkopības ministrs apsprieda arī efektīvākos paņēmienus ĀCM ierobežošanai meža dzīvnieku savvaļas populācijā.

 

Jau ziņots, ka šodien zemkopības ministrs Jānis Dūklavs, Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) ģenerāldirektors Māris Balodis, VMD ģenerāldirektors Andis Krēsliņš apmeklē ĀCM skarto teritoriju, lai personīgi pārbaudītu, kā rit ĀCM un Klasiskā cūku mēra (KCM) apkarošanas un ierobežošanas pasākumi un ar atbildīgajiem dienestiem spriestu par situācijai atbilstošākajiem slimības apkarošanas un ierobežošanas pasākumiem. Kopā ar Krāslavas novada domes priekšsēdētāju Gunāru Upenieku, Dagdas novada pašvaldības priekšsēdētāju Sandru Viškuri, PVD, VMD, Valsts Policijas Latgales reģionālās pārvaldes, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Latgales reģiona speciālistiem zemkopības ministrs apsprieda institūciju sadarbību, lai ĀCM un KCM ierobežošanas un apkarošanas pasākumi notiktu maksimāli efektīvi.

 

Tuvākajā laikā zemkopības ministrs Jānis Dūklavs tiksies arī ar Latvijas Cūku audzētāju asociācijas pārstāvjiem, lai pārrunātu nepieciešamību maksimāli ievērot visus drošības pasākumus un pasargātu mājas cūku ganāmpulkus no bīstamās slimības ievazāšanas.

 

Avots: PVD

Pievienot komentāru

Vārds *
E-pasts *
Komentārs *
Skaitļu trīs un pieci summa (drošības kods) *
* atzīmētie lauki ir aizpildāmi obligāti!