FACE: EK vērsīsies pret legālo ieroču īpašniekiem

Sākums » Aktualitātes » 2014

FACE: EK vērsīsies pret legālo ieroču īpašniekiem
Tā vietā, lai vērstos pret nelikumīgo ieroču apriti, izmantojot esošos normatīvos aktus, EK plāno tos pārskatīt.

10.02.2014.

Eiropas Komisija uzskata, ka ir vajadzīgas izmaiņas esošajos ES šaujamieroču aprites normatīvajos aktos, jo "ES likumīgī šaujamieroči turpina barot nelikumīgo ieroču tirgu". Šo apgalvojumu EK pamato ar neskaidriem un izmainītiem faktiem, līdz ar to nepamatoti ietekmējot sabiedrības domu. 

 

Lai gan FACE (Eiropas Savienības medību un dabas aizsardzības asociāciju federācija) nosoda nelikumīgo šaujamieroču tirdzniecību, tomēr iestājas pret ES šaujamieroču aprites regulējuma izmaiņām.  

 

Komisija uzsver, ka likumīgos ieročus kā pazaudē, tā arī nozog, jo nav vienotu ES mēroga standartu attiecībā uz to glabāšanu. Šos pieņēmumus EK pamato ar neskaidriem datiem. EK saka, ka noziedznieki mēģinās iegūt šaujamieročus dalībvalstīs, kur ir "elastīgi" šaujamieroču aprites noteikumi, ignorējot faktu, ka visā Eiropā medību un sporta šaujamieroču iegādes kārtība ir salīdzinoši sarežģīta un birokrātiska, neļaujot "noziedzniekiem" - personām, kas var apdraudēt sabiedrības drošību - iegādāties šaujamieročus. 

 

Bez tam EK arī uzskata, ka neitralizēti ieroči atkal nokļūst apritē. Bet problēma ir nevis esošajā regulējumā, bet gan tajā, ka dalībvalsītm vajadzētu ievērot  esošās direktīvas prasības. 

 

2013.gadā Komisija veica sabiedrības aptauju, tomēr galu galā nolēma ignorēt 81 000 ES pilsoņu viedokli, kas lielākoties iebilda pret izmaiņām ES šaujamieroču regulējumā. 

 

FACE ģenerālsekretārs Filippo Segato norāda uz nepilnībās Komisijas plānā: "Šaujamieroču iegādi un glabāšanu jau tagad strikti regulē ES līmenī. Likumīgie šaujamieroču īpašnieki, tajā skaitā arī mednieki, pilda virkni prasību, kas neļauj viņu ieročiem nokļūt nelikumīgo ieroču tirgū. Ja komisāre Malmstrēma vēlas apturēt nelikumīgo ieroču apriti un uzlabot mūsu drošību, viņai vajadzētu cīnīties pret noziedzīgiem grupējumiem, nevis likumīgajiem šaujamieroču īpašniekiem padarīt dzīvi grūtāku, jo likumīgo šaujamieroču turētāji nav problēma."

 

Reaģējot uz šādu EK lēmumu, FACE ir sagatavojusi detalizētu atbildi, kurā skaidro esošo normatīvo aktu prasības un citus jautājumus. LATMA jau pagājušā gadā nosūtīja FACE valts policijas sagatavotu informāciju ar statistiku par pazaudētajiem vai nozagtajiem likumīgiem šaujamieročiem. 

 

Šeit dati:

 

1. Uz 2013.gada 30.septembri Latvijā bija 52797 medību ieroči un 12385 pašaizsardzības ieroči.

 

2. Situācija uz 07.11.2013. - šobrīd meklēšanā ir 16 ieroči, no tiem nozagti - 8 (7 medību un 1 pašaizsardzības), nozaudēti 4 (3 medību un 1 pašaizsardzības), savukārt 4 medību ieročiem atrāšanās vieta nav zināma.

 

3. Situācija uz 06.11.2013. (par 2013.gadu kopā) - 5 mednieki, visi tiek turēti aizdomās vai apsūdzēti pēc KL 112.panta (nelikumīgas medības).

 

4. Latvijā laikā posmā no 01.01.2013. līdz 06.11.2013. ir reģistrētas 3 pašnāvības un 1 pašnāvības mēģinājums ar reģistrētiem medību šaujamieročiem.

 

Pamatojoties uz šiem datiem, vismaz Latvijā nav pamata satraukties par jautājumiem, kas šaujamieroču aprites jomā uztrauc Eiropas Komisiju. LATMA turpinās atbalstīt FACE ar nepieciešamo informāciju cīņā pret Eiropas Komisijas aktivitātēm, vēršoties pret likumīgo šaujamieroču īpašniekiem. 

 

Jāpiebilst, ka LATMA darbību FACE 2013.gadā atbalstīja Medību saimniecības attīstības fonds. 

 

FACE atbilde Eiropas Komisijai angļu valodā uz 34 lpp pieejama šeit!

Pievienot komentāru

Vārds *
E-pasts *
Komentārs *
Skaitļu trīs un pieci summa (drošības kods) *
* atzīmētie lauki ir aizpildāmi obligāti!