Kuri ir patiesie mēra perēkļi?

Sākums » Aktualitātes » 2014

Kuri ir patiesie mēra perēkļi?
Kraukļu bari pacēlās gaisā un nelāga smaka iecirtās degunā, kad tuvojāmies vietai, kur Valkas uzņēmums “Servilat” mežā izgāž nokauto dzīvnieku atliekas.

28.07.2014.

Kraukļu bari pacēlās gaisā un nelāga smaka iecirtās degunā, kad tuvojāmies vietai, kur Valkas uzņēmums “Servilat” mežā izgāž nokauto dzīvnieku atliekas. Līdzīgas izgāztuves var atrast arī Ērģemes zemnieku saimniecības “Kalnpierbes” kautuves apkārtnē, apliecina ne viens vien apkārtnes mednieks. Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) pēc padziļinātas pārbaudes abu kautuvju darbību pagājušajā trešdienā apturējis par “blakusproduktu aprites prasību neievērošanu”, Ziemeļvidzemes pārvaldes vadītājs šādas izgāztuves atzīst par vienu no iespējamiem cēloņiem Āfrikas cūku mēra (ĀCM) uzliesmojumam Valkas novada Ērģemes pagastā.

 

Izgāztuves – meža dzīvnieku “paradīze”


SIA “Servilat” pēc PVD nesenā uzlidojuma savā izgāztuvē atliekas centušies aprakt, taču darbs veikts ļoti pavirši – pie divām smirdīgām peļķēm rēgojas dzīvnieku iekšējie orgāni, apkārtnē var atrast nagus un kaulus, taču pats izteiksmīgākais pierādījums – kāda lopiņa auss ar dzeltenu plastikāta krotāliju un identifikācijas numuru.

 

Nokauto dzīvnieku atliekas Valkas novada kautuves mežā gāž ilgstoši, nešauboties apgalvo Ērģemes pagasta mednieku kolektīva “Valkas meliorācija” mednieki, kuri savu vārdu laikrakstā nevēlas publiskot. Viens no viņiem stāsta, kā z/s “Kalnpierbes” teritorijā pats savām acīm redzējis netālu no kautuves mētājamies nokauto dzīvnieku atliekas – kājas, galvas, ādas, kaulus. “Tur ir kara laika bunkuri un visas bedres pilnas. Nekas nav norakts, vienkārši izgāzts – paradīze meža dzīvniekiem,” viņš nosaka.

 

PVD sniegtā informācija par abām kautuvēm ir skopa, jo kopā ar Valsts policiju un Valsts vides dienestu uzsākta izmeklēšana. Pārtikas uzraudzības departamenta dzīvnieku izcelsmes produktu ražošanas uzraudzības daļas eksperte Evita Leitāne apliecina, ka dienestam kautuves jāpārbauda četras reizes gadā, pēc sūdzības saņemšanas – nekavējoties. “Kalnpierbes” pērn kontrolēta 21 reizi, šogad – trīs reizes. “Servilat” kautuvē un gaļas pārstrādes uzņēmumā PVD inspektori iegriezušies: 2013. gadā – 20 reizes, 2014. gadā – deviņas reizes. “Pārbaudēs ir konstatētas arī neatbilstības saistībā ar blakusproduktu apriti, bet tās ir tikušas novērstas norādītajos termiņos,” informē E. Leitāne. Pēc pēdējās padziļinātās pārbaudes kautuvju darbība tomēr apturēta.

 

“Nevar nosēdināt pie katra no 30 tūkstošiem pārtikas aprites uzņēmumiem 24 stundas diennaktī savu inspektoru,” uz jautājumu par PVD pārbaužu efektivitāti Valkas novada kautuvēs atbild Ziemeļvidzemes pārvaldes vadītājs Mārcis Ulmanis un piebilst, “mums klaiņot pa privātīpašumu ir aizliegts. Mēs izejam no savām pilnvarām.”

 

Foto: I.Pētersone, LA.lv

 

Ar visu rakstu var iepazīties portālā LA.lv šeit!

Pievienot komentāru

Vārds *
E-pasts *
Komentārs *
Skaitļu trīs un pieci summa (drošības kods) *
* atzīmētie lauki ir aizpildāmi obligāti!