Medību suņu izmantošanas aizliegums

Sākums » Aktualitātes » 2014

Medību suņu izmantošanas aizliegums
Atbildot uz lasītāja jautājumu, LATMA uzsver, ka medību suņu izmantošanas aizliegums ieviests, PVD un VMD sekojot Eiropas Komisijas rekomendācijām.

10.11.2014.

Mums jautā: 

 

Kāda ir LATMA attieksme pret VMD noteiktajiem medību suņu izmantošanas ierobežojumiem?

 

Abildam: 

 

Āfrikas cūku mēris (ĀCM) ir ieviesis dažādas, dažbrīd pat nepatīkamas izmaiņas medību saimniecības organizēšanā. Pašlaik ir vairāki pagasti, kur aizliegta dzinējmedību organizēšana, kā arī medību suņu izmantošana medībās. Šie aizliegumi noteikti ar Valsts meža dienesta 16.09.2014. rīkojumu Nr. 156 "Par ierobežojumiem medību organizēšanā".

 

Pirms rīkojuma pieņemšanas, tiekoties ar Valsts meža dienesta un Pārtikas un veterinārā dienesta pārstāvjiem, LATMA norādīja, ka medību suņu izmantošanas ierobežošana nenesīs vēlamo rezultātu ĀCM izplatības mazināšanā, kā arī riski, ko medību suņi ar savu klātbūtni rada mežā, nav tik lieli, lai suņu izmantošanu aizliegtu. Kad 16.septembrī tika pieņemts VMD rīkojums, tas paredzēja, ka medību suņus aizliegts izmantot visā ĀCM ārkārtējas situācijas teritorijā. Tādēļ 25.septembrī LATMA pievienojās LMS iniciatīvai un nosūtīja vēstuli PVD un VMD ar lūgumu pārskatīt attiecīgo rīkojuma punktu, norādot, ka:

 

"Ņemot vērā Ministru kabineta rīkojuma Nr.322 "Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu" 4.2.apakšpunktu, lūdzam veikt grozījumus Valsts meža dienesta 16.09.2014. rīkojuma Nr.156 "Par ierobežojumiem medību organizēšanā" 1.punktā, atļaujot ārkārtējās situācijas zonā, izņemot slimības tieši skartos punktus, izmantot dzinējmedībās medību suņus. Medību suņu izmantošana dzinējmedībās tikai veicina iespēju samazināt mežacūku skaitu, kā to paredz Ministru kabineta rīkojums Nr.322.

Papildus norādām uz to, ka ar šo rīkojumu tiek ierobežota tikai medību suņu klātesamība mežā, bet nekādi aizliegumi nepastāv nemedniekiem, kuri savus suņus var vest pastaigāties arī karantīnas zonā, tādā veidā tikai palielinot Āfrikas cūku mēra izplatības draudus.

Lūdzam arī pārskatīt tās teritorijas, kur dzinējmedības ir aizliegtas, jo, pirmkārt, mednieki turpmāk vairīsies ziņot par jauniem ĀCM gadījumiem, jo tādā gadījumā tiks ieviesti jauni aizliegumi, bet, otrkārt, šis aizliegums ievērojami samazina iespējas medniekiem nomedīt VMD noteikto mežacūku nomedīšanas apjomu."

 

LATMA uzskata, ka, pirmkārt, lai nepieļautu ĀCM izplatību, nav pamata aizliegt mežā uzturēties tikai medību suņiem, jo tik pat labi vīrusu varētu izplatīt kā sētas kranči, tā arī mājas mīluļi, kas aizvesti uz mežu pastaigāties.

 

Otrkārt, medību suņu izmantošana tikai veicinātu iespēju efektīvi veikt mežacūku nomedīšanu, kā to paredz Ministru kabineta rīkojums.

 

Treškārt, medību suņi noteikti nav tie, kas rada lielāko ĀCM izpaltības risku. LATMA viedokli atbildīgās insitūcijas ir uzklausījušas, tomēr visticamāk vērā neņems, jo tieši Eiropas Komisijas rekomendācijas ir tās, uz kura pamata Latvijā aizliegums ieviests. To arī paredz četru valstu vienošanās par ĀCM apkarošanu. Jāpiebilst arī, ka līdzīga kārtība ir Lietuvā, Polijā, bet vēl stringrāka - Igaunijā. 

 

Balsototies uz Eiropas Komisijas ieteikumiem, Latvijā tuvākā laikā plānots ieviest arī medījamo dzīvneiku piebarošanas ierobežojumus. 

 

Haralds Barviks, LATMA izpilddirektors

Pievienot komentāru

Vārds *
E-pasts *
Komentārs *
Skaitļu trīs un pieci summa (drošības kods) *
* atzīmētie lauki ir aizpildāmi obligāti!