Medniekiem jāievēro higiēnas prasības

Sākums » Aktualitātes » 2014

Medniekiem jāievēro higiēnas prasības
26.jūnijā ir apstiprināts pirmais saslimšanas gadījums ar Āfrikas cūku mēri.

27.06.2014.

Saslimšana konstatēta trīs mājas cūkām Krāslavas novada Robežnieku pagastā. Papildus tam saslimšanu konstatēja trīs mežacūkām Dagdas novada Ķepovas pagastā, kas tika atrastas nobeigušās Latvijas-Baltkrievijas robežas tiešā tuvumā.

 

Āfrikas cūku mēris ir bīstama dzīvnieku infekcijas slimība, kas skar mājas un mežacūkas. Saslimšana nav bīstama cilvēkiem.

 

Galvenokārt "ACM vīruss izplatās ar dzīviem dzīvniekiem, cūkgaļu un gaļas pārstrādes produktiem. Slimības izplatību galvenokārt veicina augsts mežacūku blīvums, jo slimība tiek pārnesta kontakta ceļā, un medību higiēnas neievērošana, proti, medību blakusproduktu atstāšana mežā.

 

Lai infekcijas slimība neizplatītos tālāk, ir strikti jāievēro bioloģiskās drošības pamatprincipi un personīgā higiēna. 

 

Par mežacūkām, kas atrastas mirušas vai nomedītas ar aizdomām uz ĀCM vai klasisko cūku mēri nekavējoties jāziņo PVD! 

 

Pārtikas un veterinārā dienesta kontakti šeit!

 

Aizsardzības un uzraudzības zonā:

1. PVD sācis pārbaudīt visas saimniecības, kurās tiek turētas cūkas un ņem cūku asins paraugus laboratoriskai izmeklēšanai. Cūku īpašniekiem nekavējoties jāinformē PVD par saslimušām vai mirušām cūkām!

2. Ir aizliegts pārvietot cūkas no saimniecības uz saimniecību, kā arī izvest cūkas un cūkgaļu ārpus aizsardzības zonas vismaz 40 dienas pēc slimības skartās saimniecības dezinfekcijas.

3. Bez PVD inspektora atļaujas nedrīkst pārvietot arī citus mājdzīvniekus.

4. Pēc cūku un iespējami inficēto materiālu pārvadāšanas, nekavējoties jāveic transportlīdzekļu dezinfekcija. No aizsardzības zonas drīkst izbraukt tikai dezinficēti transportlīdzekļi.

5. Jebkurai personai, kura ierodas vai atstāj aizsardzības zonā esošu saimniecību, kurā tiek turētas cūkas, jāievēro biodrošības pasākumi – jāizmanto vienreiz lietojamais apģērbs un jāveic apavu un roku dezinfekcija.

Tā kā ĀCM saslimšanas gadījumi konstatēti teritorijā, kura jau kopš 2012.gada noteikta kā klasiskā cūku mēra inficētā teritorija un tai jau šobrīd ir noteikti tirdzniecības ierobežojumi attiecībā uz dzīvām cūkām un cūkgaļu, papildus ierobežojumi ES teritorijā ir maz ticami, tomēr grūti paredzēt trešo valstu reakciju.

PVD atgādina, ka Āfrikas cūku mēris ir bīstama, ļoti lipīga vīrusa izraisīta saslimšana cūku dzimtas dzīvniekiem. Dzīvnieku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks, tādēļ šīs slimības uzliesmojums dzīvnieku turētājiem nes lielus ekonomiskos zaudējumus. Āfrikas cūku mēris nav bīstams cilvēkiem.

PVD aicina:

  • medniekus ziņot veterinārārstam vai PVD pārvaldei par katru beigtu vai aizdomīgu mežacūku. Visas aizdomu gadījumu izmeklēšanas izmaksas sedz PVD;
  • par jebkuru cūkas saslimšanas, nobeigšanās gadījumu aicinām ziņot PVD un apkalpojošam veterinārārstam! Ātra un atbildīga saimnieka rīcība var pasargāt citas dzīvnieku novietnes no ĀCM, tāpēc PVD atgādina – ja cūkas izskatās neveselas, nekavējoties jāinformē veterinārārsts un/ vai sava reģiona PVD pārvalde.

Saistībā ar Latvijas teritorijā konstatēto Āfrikas cūku mēri 27. jūnijā Krāslavas novadā tiek sasaukta atbildīgo dienestu ārkārtas sēde, tiek noteikta karantīnas zona, kā arī veikti visi nepieciešamie aizsardzības pasākumi, tomēr pastāv ļoti lieli situācijas attīstības riski, biznesa portālam "Nozare.lv" norādīja Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) ģenerāldirektors Māris Balodis.


"Valdība par notikušo jau ir informēta, tāpat par faktu informējām Eiropas ātrās brīdināšanas sistēmas galveno biroju, kā arī kolēģus kaimiņvalstīs. Rīt tiek sasaukta ārkārtas sēde, kurā piedalīsies PVD, Zemkopības ministrijas, pašvaldības un Valsts policijas pārstāvji, lai analizētu situāciju. Mēris diemžēl var izplatīties arī tālāk par šī brīža inficēto zonu, jo lielākais risks ir inficētās mežacūkas. Ja pret klasisko cūku mēri cūkas varam vakcinēt, pret Āfrikas mēri vakcīnas nav," sacīja Balodis.

 

Viņš norādīja, ka patlaban slimības perēklī noteikta pastiprinātas uzraudzības zona 10 kilometru rādiusā, kurā nedrīkst ne ievest, ne izvest cūkgaļu vai dzīvas cūkas. Šajā teritorijā notiek arī transportlīdzekļu dezinfekcija un pastiprinātas kravas pārbaudes.

 

"Ja slimība izplatīsies, kas diemžēl ir ļoti iespējams, šādu zonu nāksies noteikt aizvien plašākā apmērā. Lai gan par šo slimību zinājām jau sen un paspējām izstrādāt rīcības plānu, sērgas izplatība radīs ļoti lielus riskus gan zemniekiem, gan pārstrādātājiem, ja tādi būs inficētajā zonā," sacīja Balodis.

 

Jautāts, vai savulaik izskanējusī ideja par cūku žoga būvniecību būtu pasargājusi Latviju no inficētajām mežacūkām, viņš atbildēja noliedzoši.

 

"Laiks, kas pagāja kopš slimības parādīšanās, bija pārāk īss, lai to varētu realizēt," norādīja Balodis.

Pievienot komentāru

Vārds *
E-pasts *
Komentārs *
Skaitļu trīs un pieci summa (drošības kods) *
* atzīmētie lauki ir aizpildāmi obligāti!