Nelikumības medības Ziemeļaustrumu virsmežniecībā

Sākums » Aktualitātes » 2014

Nelikumības medības Ziemeļaustrumu virsmežniecībā
Ziemeļaustrumu virsmežniecībā šogad atklāti divi nelikumīgi medību jeb malu medību gadījumi, kuros nomedīti aļņi, kas ir nozīmīgs limitētais medījamais dzīvnieks.

03.09.2014.

Nelikumīgu medību atklāšana ir ļoti sarežģīts uzdevums, tāpēc, ka vainīgās personas bieži darbojas saskaņotās grupās, bet iegūtā produkcija tiek ātri realizēta. Tāpēc ir ļoti būtiski, lai par nezināmas izcelsmes šāvieniem iedzīvotāji vai mednieki informētu Valsts meža dienesta darbiniekus. Saņemot informāciju par aizdomīgiem šāvieniem, svarīga ir operatīva rīcība, lai varētu vainīgās personas aizturēt pārkāpuma vietā.

 

Ziemeļaustrumos 2014. gadā pirmo malu medību gadījumu, kad tika nošauts alnis, Valsts meža dienesta amatpersona atklāja jau janvārī Gulbenes novada Stāmerienas pagastā, bet otrs gadījums tika konstatēts jūnija beigās Mārkalnes pagastā, kad malu mednieki bija ļoti rūpīgi gatavojušies un tāpēc šis gadījums bija jo sarežģītāk atklājams.

 

Nedaudz detalizētāk par notikušo 28. jūnija krietnā novakarē, kad Alūksnes nodaļas vecākais mežzinis saņēma ziņu par pieciem nezināmas izcelsmes šāvieniem mežā Mārkalnes pagastā. Kopā ar virsmežniecības inženieri medību jautājumos bija jānoskaidro, kas tie ir par šāvieniem. Pēc sarunas ar mednieku, kas bija dzirdējis šāvienus, tika noskaidrota aptuvenā vieta, kur tie iespējams bijuši. Tad arī radās aizdomas, ka šāvēji varētu būt malu mednieki. Lai varētu pierādīt nodarījumu, svarīgi noķert kaitniekus ar visiem pierādījumiem, tāpēc jārīkojas īpaši uzmanīgi. Šajā reizē malu mednieki bija īpaši rūpīgi sagatavojušies, bija pat izlikti sargi, kas uzmanīja, lai nevēlamas personas netraucētu viņu darbošanos. Līdz ar to meža dienesta darbinieku darbs bija sevišķi sarežģīts, jo , lai nepamanīti varētu piekļūt notikuma vietai, bija nakts laikā vairāki kilometri jāmēro ar kājām pa mežu, apejot bebru uzpludinātās vietas, kas kavēja nokļūt līdz vietai, kur bija nelikumīgi nomedīts alnis. Kad tika konstatēts, ka nomedītais alnis ar traktoru jau ir nogādāts mājas pagalmā, tika pieņemts lēmums uz notikuma vietu izsaukt Valsts policiju. Tālāko procesuālo darbību veica policijas darbinieki.

 

Ziemeļaustrumu virsmežniecības teritorijā nelikumīgo medību rezultātā, kad tika nošauti aļņi saudzēšanas periodā, radīti materiālie zaudējumi medību saimniecībai – 10 880 euro apmērā. Nelikumīgi nomedījot vienu alni saudzēšanas periodā tiek radīts būtisks kaitējums un nodarītais zaudējuma apmērs sastāda 5 440 euro.

 

Abos konstatētajos nelikumīgo medību gadījumos gadījumos tika uzsākts kriminālprocess, atklājot vainīgās personas un uz doto brīdi krimināllietas nodotas izskatīšanai attiecīgajai vispārējās jurisdikcijas tiesai.

 

INFORMĀCIJAI – Alnis ir limitēts medījamais dzīvnieks, kura medīšanas termiņš saskaņā ar Medību noteikumiem (Ministru kabineta 22.07.2014. noteikumi Nr. 421 „Medību noteikumi") – ir no 1. septembra līdz 31. decembim. Savukārt Medību likuma 20. pantā ir noteikts – Valsts meža dienests, pamatojoties uz medījamo dzīvnieku populācijas stāvokļa novērtēšanas datiem, katru gadu nosaka limitēto medījamo sugu dzīvnieku pieļaujamo nomedīšanas apjomu medību platībās. Nelikumīgas medības ir tad, kad medījamie dzīvnieki tiek medīti ārpus noteiktā medīšanas termiņa.

 

STATISTIKA – Pārskatā par 2013. gadā konstatētajiem Medību noteikumu pārkāpumiem Latvijā ir apkopota informācija par Valsts meža dienesta piefiksētajiem gadījumiem un 2013. gadā pavisam ir bijuši 129 Medību noteikumu pārkāpumi, t.sk. – nelikumīgas medības – 49 gadījumi; t.sk. pārkāpumu gadījumu skaits, kuros nodarīti materiālie zaudējumi, t.i. nelikumīgi nomedīti limitētie medījamie dzīvnieki, ir 35, t.sk. 10 aļņi.


2013. gadā konstatētie medību saimniecībai nodarītie materiālie zaudējumi kopā sastāda vairāk kā 100 tūkstoši euro.

 

Avots: www.vmd.gov.lv

Pievienot komentāru

Vārds *
E-pasts *
Komentārs *
Skaitļu trīs un pieci summa (drošības kods) *
* atzīmētie lauki ir aizpildāmi obligāti!