Nosargā zosu medības!

Sākums » Aktualitātes » 2014

Nosargā zosu medības!
Medniekiem ir jārīkojas, lai apkopotu informāciju par nomedītajām sējas zosīm, kas palīdzēs nākotne nosargāt zosu medības.

19.09.2014.

Zosu medības ir viens no izaicinošākajiem un interesantākajiem medību veidiem, ar kuru Latvijā aizraujas ne viens vien mednieks. Pie mums medījamo dzīvnieku sarakstā iekļautas četras sugas, un, ņemot vērā jaunākos pētnieku novērojumus, izskatās, ka tuvāko gadu laikā, ja Latvijas medniekiem nebūs pietiekami daudz informācijas un argumentu, kāds varētu rekomendēt pārtraukt sējas zosu medības, un kāds šajās rekomendācijās varētu ieklausīties.

 

Sējas zosīm ir divas pasugas – tundras un taigas sējas zosis. Atšķirt vienu no otra var tikai labs putnu pazinējs. Taigas sējas zosu skaits pēdējo desmit gadu laikā ir ievērojami sarucis, un sarucis tik lielā apjomā, ka starptautiskā putnu mīļotāju un mednieku sabiedrība sāk skandināt trauksmes zvanus. Skandināvijā jau kādu laiku ieviesti ierobežojumi medīt sējas zosis, šāds pats aicinājums varētu sekot arī citām valstīm. Latvijā sējas zosis sastopamas pavasaros un rudeņos migrācijas laikā. Latviju šķērso kā taigas, tā arī tundras sējas zosis. Ja pirmās ir apdraudētas, tad otro populācija ir pietiekami bagātīga. Tā kā nevienam nav zināms cik daudz taigas un tundras sējas zosu Latvijā nomedī zosu medību sezonas laikā no 15.septembra līdz 30.novembrim, tad brīdī, kad kāds aicinās ierobežot zosu medības, Latvijas medniekiem nebūs argumentācijas, lai iespējamiem aizliegumiem pretotos. Vai arī iegūsim ļoti noderīgu informāciju par to, kādas zosis Latvijā galvenokārt nomedī. 

 

Tiek lēsts, ka taigas sējas zosis, kad sākusies medību sezona, jau ir aizlidojušas, bet tas ir tikai pieņēmums. Lai to pierādītu, ir nepieciešami dati. Šajā gadījumā nevienam padomā nav bīdīt zinātni, bet gan apkopot informāciju par nomedītajām zosīm, lai pārliecinātos par to, ka pieņēmums ir pareiz. Tādēļ Latvijas Mednieku asociācija aicina medniekus brīvprātīgi sagādāt nepieciešamo informāciju par to, kuras pasugas sējas zosis medību sezonas laikā nomedītas. Nav jāpilda nedz anketas, nedz arī jāraksta gari referāti. Vienīgais, kas medniekam visu interešu vārdā būtu jāizdara, ir jānobildē nomedītās sējas zoss galva, jāatsūta uz e-pastu zosis@latma.lv, norādot vietu un datumu, kur un kad zoss nomedīta. Pēc galvas, precīzāk pēc knābja, ir iespējams identificēt, kurai pasugai konkrētā sējas zoss pieder. Apkopojot iesūtītās bildes būs iespējams noteikt nomedīto sējas zosu proporcijas pa pasugām.

 

Kas jādara?

1. Pēc sējas zoss nomedīšanas nobildē zoss galvu – ar fotoaparātu vai tālruni. To var izdarīt arī mājās, lai tas nav jādara mežmalā tumsā.

2. Bildi sūtu uz e-pastu – zosis@latma.lv.

3. E-pastā norādi laiku un vietu, kad un kur zoss nomedīta.

 

Sezonas beigās apkoposim iegūtos datus un ziņosim par rezultātiem!

 

Paldies žurnālam "Medības" par septembra numurā publicēto rakstu. Esam jau saņēmuši pirmās bildes!

 

Raksts žurnālā "Medības" šeit!

 

Pievienot komentāru

Vārds *
E-pasts *
Komentārs *
Skaitļu trīs un pieci summa (drošības kods) *
* atzīmētie lauki ir aizpildāmi obligāti!