Piebarošana jāveic kontrolēti un pārdomāti

Sākums » Aktualitātes » 2014

Piebarošana jāveic kontrolēti un pārdomāti
Presē pagājušā nedēļā izskanējusi informācija, ka mežacūku piebarošana būtu pārtraucama.

10.09.2014.

Pēc LOSP un to biedru - Latvijas Cūku audzētāju iniciatīvas, pagājušā nedēļā notika vairākas sēdes, kuru laikā izdevās apturēt abu iepriekšējo organizāciju centienus padarīt mežacūku par nelimitēto medījamo dzīvnieku visā Latvijas teritorijā, atļaut šaut mežacūkas ārpus medību teritorijas, kā arī atļaut mediekiem šaut mežacūkas sev piederošā zemē. Neatrisināts palika ceturtais priekšlikums - aizliegt piebarot mežacūkas, kam pēc būtības piekrita arī Pārtikas un veterinārais dienests, Valsts meža dienests, kā arī viena no mednieku pārstāvošajām organizācijām.

 

8.septembrī PVD notika sēde, kurā piedalījās VMD, PVD, Zemkopības ministrijas, LMS, Latvijas valsts meži un LATMA pārstāvji. PVD priekšlikums viennozīmīgi bija ziemas periodā pārtraukt mežacūku piebarošanu teritorijās, kur nav noteikta ārkārtas zona, proti - Zemgalē un Kurzemē. Motivācija - tādā veidā būs iespējams samazināt mežacūku skaitu par 10 līdz 15 %. VMD uzskata, ka pietiek ar "četrām saujām kukurūzas", lai pietiekami efektīvi pievilinātu mežacūkas. 

 

LATMA pauda viedokli, ka strauja, nepārdomāta piebarošanas pārtraukšana var radīt neparedzamas sekas un problēmas, piemēram, dzīvnieku migrāciju, postījumus lauksaimniecībai un mežsaimniecībai tādēļ, ka grūti nodalīt mežacūku piebarošanu no citu dzīvnieku piebarošanas. LATMA uzsver, ka pie pietiekamas medību intensitātes, piebarošana neveicina mežacūku skaita pieaugumu, bet kalpo kā metode, lai pieturētu dzīvniekus vienā vietā un samazinātu to pārvietošanās risku.

 

Vēl piedevām, medīšana uz gaidi piebarošanas vietā ir viens no efektīvākajiem un rezultatīvākajiem medību veidiem, un, ja valsts uzstādījums ir tāds, ka mežacūku skaits ir jāsamazina, absolūti bezatbildīgi ir ierobežot vienu efektīvu medību. Tādēļ LATMA uzsver, piebarošana ir jāveic pareizi, kontrolēti un pārdomāti, bet ne tā jāpārtrauc. Piebarošanas mērķis ir dzīvniekus pievilināt, ierobežot to pārvietošanos un minimizēt postījumu risku. Šajā situācijā, kad Latvijā cīnās ar Āfrikas cūku mēri, neapdomīga ir rīcība, ja mežacūkas piebaro ar mērķi palielināt dzīvnieku skaitu. 

 

Tādēļ LATMA ir apkopojusi "par" un "pret", un izstrādājusi savu pozīciju attiecībā uz mežacūku piebarošanas ierobežojumiem. 

 

LATMA nostāja attiecībā uz mežacūku piebarošanu šeit!

Pievienot komentāru

Vārds *
E-pasts *
Komentārs *
Skaitļu trīs un pieci summa (drošības kods) *
* atzīmētie lauki ir aizpildāmi obligāti!