Dabas trauksme

Sākums » Aktualitātes » 2015

Dabas trauksme
12.maijā vairāk nekā 90 Eiropas dabas nevalstisko organizāciju uzsāk vienotu akciju interneta vidē ar mērķi pasargāt Eiropas dabas vērtības no Komisijas prezidenta Žana Kloda Junkera likumdošanas deregulācijas iniciatīvas.

13.05.2015.

Interneta vidē organizētā kampaņa ar nosaukumu "Dabas Trauksme / Nature Alert" ļaus 28 ES dalībvalstu pilsoņiem piedalīties Eiropas Komisijas rīkotajā publiskajā konsultācijā un tādējādi saglabāt dabas vērtību aizsardzību nodrošinošo likumdošanu. Akciju rīko un koordinē starptautiskās dabas aizsardzības nevalstiskās organizācijas BirdLife International, Eiropas Vides birojs (European Environmental Bureau), Zemes draugi Eiropā (Friends of the Earth Europe) un Pasaules Dabas fonds (WWF).


Aktivitātes e-vidē iezīmē sākumu vis-Eiropas vairāku gadu kampaņai ar mērķi apturēt apdraudējumus pašreiz spēkā esošajai dabas aizsardzības likumdošanai un nodrošināt tās efektīvāku ieviešanu. Kampaņai pievienojas vairāk nekā 90 dabas organizācijas, kas apvienos resursus un mobilizēs dalībniekus un sabiedrību skaidri paust savu nostāju Eiropas Komisijai.

 

Eiropas dabas aizsardzības likumdošanas pamats - Putnu un Biotopu direktīvas - ir atzīts par vienu no stingrākajiem regulējumiem pasaulē, kas spēj pasargāt dzīvniekus, augus un dzīvotnes no izmiršanas. Pateicoties šīm direktīvām, Eiropa šobrīd var lepoties ar pasaules lielāko aizsargājamo dabas teritoriju tīklu Natura 2000, kas aizņem aptuveni vienu piektdaļu Eiropas sauszemes un 4% jūras teritoriju.

 

Eiropas Komisija ir pieņēmusi lēmumu veikt padziļinātu abu direktīvu pārbaudi, lai noskaidrotu to efektivitāti mūsu dabas vērtību aizsardzībā. Kā liecina Eiropas Komisijas prezidenta Junkera retorika par "biznesam draudzīgu" likumdošanu un tamlīdzīgi izteikumi, šis process tiek virzīts dabas aizsardzībai nelabvēlīgā virzienā.

 

Dabas organizāciju interneta kampaņa dos Eiropas Savienības pilsoņiem iespēju līdz 24.jūlijam iesaistīties iniciatīvas t.s. publiskajā konsultācijā, un tā ir mūsu vienīgā iespēja paust savu nostāju Eiropas Komisijai. Parakstīties par dabas direktīvu saglabāšanu ir iespējams internetā: šeit un šeit.

 

Kā uzsver Andželo Kaserta, BirdLife Europe direktors: "Mums ir zinātniski pamatota pārliecība, ka šī likumdošana strādā, ja vien tiek ieviesta, un neskaitāmi pierādījumi, ka tā nekādā veidā neierobežo ekonomisko attīstību. Tāpēc mans jautājums prezidentam Junkeram un vides komisāram Timmermanam ir pavisam vienkāršs: ņemot vērā visu, kas Eiropā darāms, kāpēc iznīcināt dabas likumdošanu?"

 

Tonijs Longs, Pasaules Dabas fonda Eiropas politikas birojs: "Vairāk nekā 30 gadus WWF ir cīnījies, lai nodrošinātu efektīvu dabas aizsardzības likumdošanu Eiropā, kas tagad tiek uzskatīta par pasaules standartu. Un arī tagad mēs nestāvēsim malā un nenoskatīsimies, kā tā tiek iznīcināta. No tā, ka pagriezīsim atpakaļ Eiropas dabas aizsardzības likumdošanas pulksteni, ieguvēju nebūs, - ne daba, ne mēs - cilvēki, kas esam no dabas atkarīgi."

 

Džeremijs Veitss, Eiropas Vides biroja ģenerālsekretārs: "Eiropas Komisija šobrīd visu uzmanību velta likumdošanas deregulācijas jautājumam. Šāda pozīcija nozīmē, ka mēs aizmirstam - ir nepieciešami efektīvi apdraudēto sugu un biotopu aizsardzības pasākumi. Tā vietā, lai mainītu likumdošanu, Eiropas Komisijai un dalībvalstīm daudz lielāka uzmanība un resursi jāvelta spēkā esošo normu ieviešanai un jāpārliecinās, ka tās sniedz nepārvērtējumu ieguvumu gan dabai, gan mums - cilvēkiem un mūsu ekonomikai."

 

Magda Stočkeviča, Zemes draugi Eiropā direktore: "Mums visiem ir tiesības uz dabu! Uzbrukumi likumdošanai, kas to aizsargā, būs neveiksme Eiropas pilsoņiem un dabai, kuru mīlam. Mēs mobilizējam cilvēkus visā Eiropas Savienībā, un mūsu iebildumi būs skaļi un skaidri: mūsu dabu nedrīkst izlaupīt, un mēs sagaidām, ka politiķi to aizsargās mūsu visu un nākamo paaudžu labā."

 

Avots: LOB

 

No medniecības viedokļa, pastāv bažas par to, ka tieši medības tiks ziedotas un vēl vairāk ierobežotas, ja tiks atvērtas Putnu un Biotopu direktīvas. Cerības, ka esošās prasības attiecībā uz medībām, tiktu atvieglotas, visdrīzāk neatmaksāsies. 

Pievienot komentāru

Vārds *
E-pasts *
Komentārs *
Skaitļu trīs un pieci summa (drošības kods) *
* atzīmētie lauki ir aizpildāmi obligāti!