Medniek! Nosargā zosu medības Latvijā!

Sākums » Aktualitātes » 2015

Medniek! Nosargā zosu medības Latvijā!
Medniekiem ir jārīkojas, lai apkopotu informāciju par nomedītajām sējas zosīm, kas palīdzēs nākotne nosargāt zosu medības.

16.09.2015.

 Pagājušā gadā LATMA uzsāka nelielu, bet nozīmīgu projektu, ar mērķi nosargāt zosu medības Latvijā. Šī projekta uzdevums un galvenais mērķis ir apkopot informāciju par Latvijā nomedītajām sējas zosīm, lai medniekiem jau laicīgi būtu informācija, ja Eiropas līmenī sāktos runas par zosu medību ierobežojumiem.

 

Pagājušā gada zosu medību sezonas laikā tika saņemtas nedaudz vairāk par 50 bildēm ar nomedītajām sējas zosīm. No tām tikai viena tika atpazīta kā potenciāli apdraudētā taigas sējas zoss. Bildes tika atsūtītas no dažādiem Latvijas reģioniem, un ļauj nojaust par vispārējo nomedīto taigas un tundras sējas zosu proporciju.

 

Latvijā medījamo dzīvnieku sarakstā iekļautas četras sugas, un, ņemot vērā jaunākos pētnieku novērojumus, izskatās, ka tuvāko gadu laikā, ja Latvijas medniekiem nebūs pietiekami daudz informācijas un argumentu, varētu rasties rekomendācijas pārtraukt sējas zosu medības. 

 

Sējas zosīm ir divas pasugas – tundras un taigas sējas zosis. Atšķirt vienu no otra var tikai labs putnu pazinējs. Taigas sējas zosu skaits pēdējo desmit gadu laikā ir ievērojami sarucis, un sarucis tik lielā apjomā, ka starptautiskā putnu mīļotāju un mednieku sabiedrība sāk skandināt trauksmes zvanus. Skandināvijā jau kādu laiku ieviesti ierobežojumi medīt sējas zosis, šāds pats aicinājums varētu sekot arī citām valstīm. Latvijā sējas zosis sastopamas pavasaros un rudeņos migrācijas laikā. Latviju šķērso kā taigas, tā arī tundras sējas zosis. Ja pirmās ir apdraudētas, tad otro populācija ir pietiekami bagātīga. Tā kā nevienam nav zināms cik daudz taigas un tundras sējas zosu Latvijā nomedī zosu medību sezonas laikā no 15.septembra līdz 30.novembrim, tad brīdī, kad kāds aicinās ierobežot zosu medības, Latvijas medniekiem nebūs argumentācijas, lai iespējamiem aizliegumiem pretotos. Šā projekta ietvaros ceram iegūt ļoti noderīgu informāciju par to, kādas zosis Latvijā galvenokārt nomedī. 

 

Tiek lēsts, ka taigas sējas zosis, kad sākusies medību sezona, jau ir aizlidojušas, bet tas ir tikai pieņēmums. Lai to pierādītu, ir nepieciešami dati. Tādēļ svarīgi ir apkopot informāciju par nomedītajām zosīm, lai pārliecinātos par to, ka pieņēmums ir pareiz. Tādēļ Latvijas Mednieku asociācija aicina medniekus brīvprātīgi sagādāt nepieciešamo informāciju par to, kuras pasugas sējas zosis medību sezonas laikā nomedītas. Nav jāpilda nedz anketas, nedz arī jāraksta gari referāti. Vienīgais, kas medniekam visu interešu vārdā būtu jāizdara, ir jānobildē nomedītās sējas zoss galva, jāatsūta uz e-pastu zosis@latma.lv, norādot vietu un datumu, kur un kad zoss nomedīta. Pēc galvas, precīzāk pēc knābja, ir iespējams identificēt, kurai pasugai konkrētā sējas zoss pieder. Apkopojot iesūtītās bildes būs iespējams noteikt nomedīto sējas zosu proporcijas pa pasugām.

 

Kas jādara?

1. Pēc sējas zoss nomedīšanas nobildē zoss galvu – ar fotoaparātu vai tālruni. To var izdarīt arī mājās, lai tas nav jādara mežmalā tumsā.

2. Bildi sūtu uz e-pastu – zosis@latma.lv

3. E-pastā norādi laiku un vietu, kad un kur zoss nomedīta.

Pievienot komentāru

Vārds *
E-pasts *
Komentārs *
Skaitļu trīs un pieci summa (drošības kods) *
* atzīmētie lauki ir aizpildāmi obligāti!