Pieaug ĀCM gadījumu skaits mežacūkām

Sākums » Aktualitātes » 2015

Pieaug ĀCM gadījumu skaits mežacūkām
Veicot pārbaudes dzīvnieku novietnēs, Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) inspektori pārliecinās, ka dažādos valsts reģionos ir atšķirīga attieksme pret biodrošības pasākumu ievērošanu, kā arī joprojām ir piemājas saimniecības, kurās dzīvnieki nav reģistrēti Lauksaimniecības datu centrā (LDC).

12.06.2015.

Šī gada piecos mēnešos PVD inspektori ir pārbaudījuši 2 300 cūku novietnes, no tām 394 novietnēs konstatēts, ka tiek turētas nereģistrētas cūkas. No pārbaudītajām novietnēm biodrošības pasākumi tiek ievēroti 74%, 26% konstatētas neatbilstības. Latgales un Vidzemes reģionos, kur lauku iedzīvotāji piedzīvoja rūgtu pieredzi ar Āfrikas cūku mēra (ĀCM) uzliesmojumiem, biodrošību ievēro 86% pārbaudītajās novietnēs, 14% ir konstatētas neatbilstības.

 

Savukārt Latvijas reģionā, kur šī slimība nav tikusi konstatēta – Zemgales un Kurzemes pusē, biodrošību ievēro tikai 22% no pārbaudīto novietņu skaita, 78% ir konstatētas neatbilstības. Jāatzīmē, ka biodrošības pasākumus šajā reģionā ir ieviesuši un ievēro visās lielākajās cūku novietnēs, bet ļoti vieglprātīgi ir tie, kuri cūkas audzē savam patēriņam un nelielās fermas. PVD, sadarbībā ar Lauksaimniecības datu centru, uzrauga cūku pārvietošanas datus un konstatē cūku pārvietošanas gadījumus no slimības skartajām zonām uz brīvajām zonām. Ar šādu rīcību cūku turētāji savu novietni, savu pagastu un pat savu novadu pakļauj riskam ievazāt slimību.

 

Tāpat arī ĀCM konstatēto gadījumu skaits pēdējās nedēļās, salīdzinot ar ziemas periodu, pieaug un līdz 12.jūnijam ĀCM vīruss konstatēts 262 meža cūkām 17 novadu 40 pagastos. Pēdējās nedēļas laikā, no 8.jūnija līdz 12.jūnijam ĀCM konstatēts 15 meža cūkām.

 

PVD aicina ievērot visus noteiktos biodrošības pasākumus un atkārtoti atgādina:

• Novietne un cūkas jāreģistrē Lauksaimniecības datu centrā un regulāri jāatjauno informācija par novietnē turēto cūku skaitu!

• Cūkas nedrīkst turēt āra aplokos, jānovērš to kontakts ar savvaļas un klaiņojošiem dzīvniekiem.

• Nelietojiet pakaišus, ja pastāv aizdomas, ka tiem varētu būt piekļuvuši savvaļas dzīvnieki, tai skaitā mežacūkas!

• Cūkām nedrīkst izbarot zaļbarību, arī pagalmos pļauto zāli, termiski neapstrādātus kartupeļus, sevišķi, ja cūku novietne atrodas tuvu mežam. Tā kā piemājas saimniecībās cūku piebarošana ar svaigu zāli laika gaitā izveidojusies par tradīciju, situācijā, kad pieaug ĀCM gadījumu skaits meža cūkām, tas rada inficēšanās draudus mājas cūkām.

• Kopjot dzīvniekus, jāizmanto tikai šim darbam paredzēts apģērbs un apavi, kuri netiek valkāti ārpus novietnes.

• Pie ieejas novietnē ir jānodrošina apavu dezinfekcija, kā arī novietnē jāveic regulāri tīrīšanas un dezinfekcijas pasākumi. Dzīvnieku, sevišķi mājas cūku turētājus, aicinām sekot cūku veselības stāvoklim un, ja cūkas izskatās neveselas, nekavējoties izsaukt veterinārārstu.

 

Atgādinām, ka bioloģiskā drošība ir pasākumu komplekss, kuru ievērojot, dzīvnieku turētājs var pasargāt savus dzīvniekus no saslimšanas ar infekcijas slimībām un maksimāli samazināt infekcijas slimību izplatīšanos apkārtējā teritorijā. Par biodrošības pasākumu ieviešanu un izpildi novietnēs, kurās tur un audzē cūku sugas dzīvniekus, tajā skaitā dezinfekcijas līdzekļu iegādi, atbildīgs ir dzīvnieku īpašnieks vai turētājs.

Pievienot komentāru

Vārds *
E-pasts *
Komentārs *
Skaitļu trīs un pieci summa (drošības kods) *
* atzīmētie lauki ir aizpildāmi obligāti!