Saeima atbalsta trokšņu slāpētāju izmantošanu medībās

Sākums » Aktualitātes » 2015

Saeima atbalsta trokšņu slāpētāju izmantošanu medībās
Grozījumi Ieroču un speciālo līdzekļu aprites likumā paredz to, ka turpmāk medījot ar viņustobru ieročiem, varēs izmantot trokšņu slāpētājus.

22.03.2015.

Lai gan Saeimas preses dienests ziņoja, ka šaujot mežacūkas, turpmāk varēs izmantot trokšņa slāpētājus (klusinātājus), tomēr grozījumi Ieroču un speciālo līdzekļu aprites likumā paredz to, ka turpmāk medījot ar viņustobru ieročiem, varēs izmantot trokšņu slāpētājus. To paredz Saeimā ceturtdien, 19.martā, galīgajā lasījumā pieņemtie grozījumi Ieroču un speciālo līdzekļu aprites likumā.

 

Viens no iemesliem klusinātāju atļaušanai bija saistīts ar Āfrikas cūku mēra apkarošanu un izsludināto ārkārtas situāciju vairākos novados un pagastos, kad medniekiem tika uzlikts pienākums samazināt mežacūku populācijas blīvumu, tomēr likums neparedz ierobežojumus attiecībā tikai uz mežacūku medībām.

 

Trokšņa slāpētāji šāviena trokšņa līmeni samazina par 30-40 procentiem, un netiek iztraucētas citas mežacūkas, samazinot to pārvietošanās un migrācijas iespējas, kā arī līdz minimumam samazinot infekcijas izplatīšanās riskus. Tas atbilst Eiropas Komisijas rekomendācijām par Āfrikas cūku mēra ierobežošanu, teikts likumprojekta anotācijā.

 

Trokšņa slāpētāji medībās plaši tiek izmantoti Somijā, Zviedrijā, Norvēģijā, Lielbritānijā un Dānijā. Skandināvijas valstu pieredze apstiprina pozitīvo efektu trokšņa slāpētāju izmantošanā medībās, samazinot traucējošo troksni pārējai sabiedrības daļai, kura nav iesaistīta medību procesā, norāda likumprojekta autori.


Pēc Pārtikas un veterinārā dienesta un Valsts meža dienesta rekomendācijām mežacūku skaits būtu jāsamazina no aptuveni 70 tūkstošiem līdz 10 tūkstošiem, jo ar šādu dzīvnieku skaitu tiek apturēta infekcijas izplatīšanās. Tādā veidā arī tiek samazināts apdraudējums cūkkopības un gaļas pārstrādes nozarei.


Ielāgo, ka saskaņā ar likuma grozījumiem, klusinātājus aizliegts izmantot garstobra–vītņstobra šaujamieročiem ar kalibru līdz 5,6 milimetriem, kuriem tiek izmantota munīcija ar apmales kapselēm, kā arī tad, ja šāviena izdarīšanai tiek izmantota munīcija ar samazinātu šaujampulvera daudzumu.

 

Ar likuma projektu iespējams iepazīties šeit! 

 

Kā nosaka LR Satversme, Valsts Prezidents izsludina Saeimā pieņemtos likumus ne agrāk kā desmitā dienā un ne vēlāk kā divdesmit pirmā dienā pēc to pieņemšanas. Likums stājas spēkā četrpadsmit dienas pēc izsludināšanas, ja likumā nav noteikts cits termiņš.

Pievienot komentāru

Vārds *
E-pasts *
Komentārs *
Skaitļu trīs un pieci summa (drošības kods) *
* atzīmētie lauki ir aizpildāmi obligāti!