Saudzējiet mammas - Pīļu medības !

Sākums » Aktualitātes » 2015

Saudzējiet mammas - Pīļu medības !
Viena no gada gaidītākajām dienām daudziem medniekiem ir pīļu atklāšana, un šogad tā tūdaļ būs klāt. Gribam vērst jūsu uzmanību uz to, ka šīs sezonas sākums ir mazliet atšķirīgs no citiem gadiem.

21.07.2015.

Proti, sagadījies tā, ka šogad, no vienas puses pīļu ligzdošanas sezona bijusi salīdzinoši ļoti vēla - visām nirpīlēm, arī pelēkajai pīlei, un izstiepta - mūsu galvenajai medību sugai - meža pīlei (vēl jūlija vidū ir ligzdas, kuras tiek perētas). No otras puses – atklāšanas datums ir agrākais iespējamais. Līdz ar to daļa jauno pīļu sezonas sākumā vēl nebūs ieguvusi lidspēju, it īpaši – nirpīles. Atgādinot, ka šaut uz ūdens ne drošības noteikumi, ne mednieka ētika neļauj, vēršam uzmanību arī uz vēl kādu aspektu. Daudzi būs novērojuši, ka pīļu mātītes, kas vadā perējumus, briesmu gadījumos (t.sk. mednieka klātbūtne) dod rīkojumu mazajiem paslēpties, bet pati pievērš uzmanību sev, puslidus puspeldus vedinot potenciālo uzbrucēju tālāk no perējuma. Tādējādi tās ir salīdzinoši viegli nošaujamas, jo dažkārt traktējamas arī kā lidojošas. Tomēr pīļu mammas nošaušana šādā situācijā ir ļoti nevēlama! Kāpēc aicinu šādas pīļumātes nemedīt?

Pirmkārt, bez pieredzējušas mammas klātbūtnes pīlēnu izdzīvošanas iespējas krasi samazinās. Mamma ierāda labākās slēptuves un barošanās vietas, brīdina un aizsargā no uzbrucējiem. Ģimenes turas kopā, un jaunie no mātītes apgūst izdzīvošanas prasmes līdz pat aizlidošanas laikam un arī vēlāk. Kādam no perējamu var jau laimēties un izdzīvot... Bet tādu būs maz!

Otrkārt, mammai, kurai sekmīgi izšķīlušies mazuļi, ir īpaša vērtība pašai par sevi. Ļoti aptuveni vērtējot, tikai pusei pīļu mātīšu sekmējas tikt pie mazuļiem, bet tādas, kuru pēcnācēji izaug līdz lidspējai un (to jau ir daudz mazāk) turpina sugas pastāvēšanu - mēs saucam par supermātītēm. Tieši šādām mātītēm ir izšķiroša nozīme populāciju pastāvēšanā, jo tās nodod tālāk savus supergēnus.

Tāpēc, medījot augustā, pirms šāviena novērtējiet – vai pīle patiešām lido, vai, izliekoties, ka nevar lāgā palidot, māna jūs prom no perējuma. Atturoties no šādu pīļu mammu nomedīšanas, jūs saglabāsiet potenciālās ligzdotājas nākotnē, un, galu galā, arī labākas medību izredzes sev un saviem pēcnācējiem.

 

Lai dziļāk izzinātu dažādus ar pīļu vairošanos un medībām saistītus jautājumus, aicinām piedalīties MSAF finansētā un LU Bioloģijas institūta realizētā projektā „Ligzdojošo un nomedīto ūdensputnu izpēte”. Tā ietvaros jāreģistrē visus nomedītos ūdensputnus (skat. paraugu/instrukciju un anketu), un dati jānosūta uz anketā norādīto adresi.

 

NE SPALVU NEREDZĒT!

 

Dr.biol. Māra Janaus

LU Bioloģijas inst. Ornitoloģijas lab. vadošā pētniece

Pievienot komentāru

Vārds *
E-pasts *
Komentārs *
Skaitļu trīs un pieci summa (drošības kods) *
* atzīmētie lauki ir aizpildāmi obligāti!