Suņu izsekošanas iekārtas

Sākums » Aktualitātes » 2015

Suņu izsekošanas iekārtas
12.05.2015. pieņemti grozījumi Ministru kabineta 2009. gada 6. oktobra noteikumos Nr. 1151 „Noteikumi par radiofrekvenču spektra joslu sadalījumu radiosakaru veidiem un iedalījumu radiosakaru sistēmām, kā arī par radiofrekvenču spektra joslu izmantošanas vispārīgajiem nosacījumiem (Nacionālais radiofrekvenču plāns)”, kas paredz suņu izsekošanas iekārtu atbrīvošanu no individuālas lietošanas atļaujas.

30.06.2015.

Līdz šim Latvijas normatīvie akti noteica, ka radiofrekvenču izmantošana suņu izsekošanas iekārtām atļauta tikai pēc individuālas atļaujas saņemšanas VAS „Elektroniskie sakari”. Mednieku lielā interese par šādu iekārtu izmantošanu bija kā katalizators, lai VAS „Elektroniskie sakari” izstrādātu priekšlikumus un rosinātu izmaiņas Nacionālajā radiofrekvenču plānā. Veicot priekšlikumu izstrādi, VAS „Elektroniskie sakari” ņēma vērā ne tikai iekārtu lietotāju pieprasījumu, bet arī kaimiņvalstu pieredzi šajā jautājumā. Iekārtu izmantošanas tehniskie nosacījumi saskan ar Igaunijā, Lietuvā un Skandināvijas valstīs noteiktajiem tehniskajiem parametriem, kas Latvijas medniekiem paver iespējas savas radioiekārtas izmantot arī citās valstīs. LATMA aktīvi iesaistījās problēmas risināšanā, stingri iestājoties pret samaksu par  individuālas atļaujas saņemšanas VAS „Elektroniskie sakari”, lai saņemtu tiesības radiofrekvenču izmantošanai suņu izsekošanas iekārtām.

 

Iekārtas atļauts izmantot 155,4500 MHz un 155,4750 MHz frekvencēs ar 2 W lielu maksimālo izstaroto jaudu. Šīs frekvences ir īpaši piemērotas suņu izsekošanai, jo tām piemīt labākas izplatīšanās īpašības un tās spēj nodrošināt iekārtu darbību pat tādās vietās, kur dažkārt nedarbojas mobilie telefoni. Darbības pamatā ir atrašanās vietas noteikšana GPS vai GLONASS sistēmā un koordinātu pārrraidīšana saimniekam vienā vai otrā frekvencē. Atkarībā no apkārtējās vides suņu izsekošanas iekārtu darbības attālums ir no vairākiem kilometriem mežā līdz pat 10 km tiešās redzamības apstākļos.

 

Jāatceras, ka pirms iekārtas lietošanas jāpārliecinās par CE zīmi, kas apliecina iekārtas atbilstību būtiskajām prasībām!

 

Veiktie grozījumi ir liels ieguvums Latvijas suņu īpašnieku sabiedrībai, jo kā medniekiem tā arī jebkuram citam suņa īpašniekam izsekošanas iekārtu izmantošana ir padarīta vienkāršāka un pieejamāka. Vairs nav nepieciešams kārtot atļaujas saņemšanas formalitātes, un iekārtas izmantošana var sākties uzreiz pēc iegādāšanās.

 

Šādas iekārtas jau ir pieejamas Latvijas veikalos un nu jebkurš savam labākajam draugam tādu var uzdāvināt, lai vienmēr paliktu kopā un nepazaudētu viens otru.

 

Līdz ar grozījumu pieņemšanu ir noslēgusies VAS „Elektroniskie sakari” un mednieku sadarbība suņu izsekošanas iekārtu izmantošanas jautājumā, lai nodrošinātu racionālu un efektīvu spektra izmantošanu suņu izsekošanai medībās un ikdienā.

Pievienot komentāru

Vārds *
E-pasts *
Komentārs *
Skaitļu trīs un pieci summa (drošības kods) *
* atzīmētie lauki ir aizpildāmi obligāti!