Visvairāk slimo cūku konstatēts Vidzemē

Sākums » Aktualitātes » 2015

Visvairāk slimo cūku konstatēts Vidzemē
Visvairāk ar Āfrikas cūku mēri inficēto dzīvnieku konstatēts Vidzemē. Slimo mežacūku skaits pārsniedz jau tūkstoti, un atbildīgie dienesti prognozē ilgu cīņu ar mēra radītajām sekām.

28.12.2015.

Savukārt kompensācija medniekiem par katru nomedītu mežacūku māti palielinājusi nomedīto dzīvnieku skaitu.

 

Līdz šim 2015.gadā Āfrikas cūku mēris Latvijā konstatēts 1005 meža cūkām, no tām 732 saslimšanas gadījumi konstatēti Vidzemē. Tas skaidrojams ar mežacūku populācijas blīvumu Vidzemē, kas ir divas reizes lielāks nekā Latgalē, kur konstatēta otra lielākā Āfrikas cūku mēra izplatība Latvijā.

 

Pārtikas un veterinārais dienesta (PVD) Ziemeļvidzemes pārvaldes vadītājs Mārcis Ulmanis skaidroja, ka "parasti šīs infekcijas slimības izplatās straujāk tur, kur lielāka populācija, tāpat kā gripas laikā, ja iekāpj tramvajā, kur ir pilns ar cilvēkiem un viens nošķaudās, tad arī gripu var ātri saķert".

 

Sadarbība ar medniekiem slimības apkarošanā ir dažāda, jo nav izpratnes par infekcijas izplatības nozīmi.

 

"Viņi baidās no kaut kādiem ierobežojumiem, ka neļaus medīt un tāpēc arī šīs lietas slēpj un tajā brīdī, kad lietas slēpj, tad arī mēs nevaram precīzi pateikt, kāda ir tā situācija. Mēs vadāmies no tiem datiem, kas ir mūsu rīcībā," atzina Mārcis Ulmanis.

 

Pēc Latvijas meža dienesta statistikas teju divu gadu laikā mežacūku skaits Latvijas mežos samazināts aptuveni par 25 000. Lai ierobežotu slimības tālāku izplatību, kopš šā gada novembra beigām, medniekam par katru nomedītu mežacūku māti piešķir 100 eiro no Eiropas Savienības līdzfinansējuma, kas palielinājis nomedīto dzīvnieku skaitu.

 

Latvijas Mednieku savienības Ziemeļvidzemes reģiona priekšsēdētājs Vilnis Jaunzems stāstīja, ka "apzinīgie mednieki jau pirms tam, kad vēl nebija šis rīkojums par finansējuma saņemšanu, tāpat devās medībās".

 

"Apkārtējie kolektīvi, ko es zinu, šajā sezonā medījuši daudz vairāk, varbūt pat divas reizes vairāk," sacīja Jaunzems.

Ierobežot slimības izplatību paredz arī Eiropas Komisijas direktīva, kas paredz šo dzīvnieku skaitu samazināt līdz piecām meža cūkām uz 1000 hektāriem.

 

"Mēs prognozējam, ka vajadzētu arī šobrīd cūku skaitu samazināt, tātad, vienu cūku uz 200 hektāru. Es domāju, ka tās ir vienīgās zāles, kas var apturēt šo slimību mazliet," sprieda Jaunzems.

 

Ar Āfrikas cūku mēra radītajām sekām nāksies sadzīvot vēl ilgi, pārliecināts ir Pārtikas un veterinārā dienesta Ziemeļvidzemes pārvaldes vadītājs. Āfrikas cūku mēris Latvijā pirmo reizi konstatēts 2014.gadā un prognozēts, ka nākamā gada laikā infekcija izplatīsies arī pārējā valsts teritorijā.

 

Avots: LSM.lv

Pievienot komentāru

Vārds *
E-pasts *
Komentārs *
Skaitļu trīs un pieci summa (drošības kods) *
* atzīmētie lauki ir aizpildāmi obligāti!