Āfrikas cūku mēris Austrumeiropā var kļūt par endēmisku problēmu

Sākums » Aktualitātes » 2016

Āfrikas cūku mēris Austrumeiropā var kļūt par endēmisku problēmu
Āfrikas cūku mēris (ĀCM) Austrumeiropā var kļūt par endēmisku problēmu, ja netiks rasti risinājumi, Saeimas Pieprasījumu komisijas sēdē atzina Pārtikas un veterinārā dienesta ģenerāldirektors Māris Balodis.

07.04.2016.

 

"Ja risinājumi netiks atrasti un ieviesti, tad mēs varam runāt par ilgu, iespējams, pat endēmisku situāciju ne tikai Latvijā, bet visā Austrumeiropā," uzsvēra Balodis.

 

Kā norādīja PVD vadītājs, Latvijā ĀCM mežacūku populācijā nav pazudis un tuvākajā laikā, visticamāk, nepazudīs. Arvien tiek konstatēti jauni saslimšanas gadījumi jaunās teritorijās, infekciju pārnēsājot no dzīvnieka uz dzīvnieku.

 

Balodis atgādināja, ka ar Eiropas Savienības (ES) līdzfinansējumu tiek īstenota programma, kurā, mērķtiecīgi medījot mežacūku mātītes, plānots samazināt šo dzīvnieku populāciju Latvijā, tādējādi ierobežojot ĀCM izplatību. Mednieki, PVD iesniedzot nomedītās mežacūku mātītes, par katru dzīvnieku varēja saņemt 100 eiro samaksu. Kopumā kopš pagājušā gada 20.novembra līdz marta beigām nomedītas vairāk nekā 10 000 mežacūku mātītes. ES finansētās mežacūku izmedīšanas programmas apjoms bija 350 000 eiro, attiecīgi paredzot 3500 mežacūku mātīšu nomedīšanu, un šis limits līdz gada beigām tika izpildīts. ES sedz 75%, bet Latvijas puse - 25% izdevumu. Programma tika turpināta arī šogad.

 

Pēc Baloža teiktā, šogad šim mērķim Latvijā piešķirts 1,6 miljoni eiro. No 1.aprīļa līdz septembrim, proti, laikā, kamēr izaugs mežacūku sivēni, medniekiem gan nemaksās par nomedītajām mežacūku mātītēm.

 

Avots: www.nra.lv