Aizliedz ievest un tirgot briežu dzimtas dzīvnieku urīnu

Sākums » Aktualitātes » 2016

Aizliedz ievest un tirgot briežu dzimtas dzīvnieku urīnu
Valdība apstiprinājusi grozījumus noteikumos par dzīvnieku izcelsmes blakusproduktu apriti. Lai Latvijas briežu populācijā neievazātu bīstamu kaiti — hroniskās novājēšanas slimību (HNS), stājies spēkā aizliegums ievest un tirgot briežu dzimtas dzīvnieku urīnu, kas paredzēts dzīvnieku pievilināšanai.

12.12.2016.

Zemkopības ministrija skaidro, ka slimība ASV un Kanādā ir zināma kopš 1967. gada, taču Eiropas Savienībā (ES) tā līdz šim nav konstatēta. Tomēr šogad HNS ir konstatēts savvaļas ziemeļbriedim un alnim Norvēģijā, kur 15. martā bijis pirmais saslimšanas gadījums ziemeļbriedim, bet alnim HNS konstatēta 25. maijā.


Ņemot vērā risku, kas saistīts ar HNS tālāku izplatību, no Eiropas Komisijas saņemts ziņojums par to, ka pastāv risks ar briežu dzimtas dzīvnieku urīnu, kas paredzēts dzīvnieku pievilināšanai, ievazāt sērgas ierosinātāju no HNS skartajām valstīm arī citviet Eiropā.


Noteikumos noteikts aizliegums dzīvnieku pievilināšanai paredzētā briežu dzimtas dzīvnieku urīna izmantošanai, laišanai tirgū Latvijas teritorijā, ievešanai no trešajām valstīm un ES dalībvalstīm, kā arī tā eksportēšanai.


HNS ir hroniska centrālās nervu sistēmas slimība briežu dzimtas dzīvniekiem, kuriem novēro sugai neraksturīgas pārmaiņas uzvedībā, kustības traucējumus un organisma vispārējā stāvokļa pasliktināšanos. Saslimšanu izraisa izmainīta olbaltumviela prions, kas nav ne baktērija, ne vīruss, ne parazīts. HNS slimības uzliesmojuma gadījumā radīsies risks sabiedrības un dzīvnieku veselībai.


Avots: ZM