Haralds Barviks: roņi jāiekļauj medījamo dzīvnieku sarakstā

Sākums » Aktualitātes » 2016

Haralds Barviks: roņi jāiekļauj medījamo dzīvnieku sarakstā
Pirmo reizi vismaz pēdējo desmit gadu laikā Latvijā tiks lemts par atļauju roņu medīšanai, nedēļas nogalē vēstīja raidījums „LNT Ziņas sešos”.

07.06.2016.

Pašlaik Latvijā roņi ir īpaši aizsargājami, bet izņēmuma gadījumos Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) var izsniegt atļauju aizsargājamu sugu medīšanai. No kādas zvejnieku sabiedrības DAP ir saņēmusi lūgumu atļaut roņu medības. Carnikavas novadā iecerēts nomedīt 20 dzīvnieku.


„Mēs atļaujas roņu ieguvei vēl nekad neesam izsnieguši, jo mums nav bijuši tādi iesniegumi. Šogad ir pirmais iesniegums saņemts, to tad mēs attiecīgi arī vērtēsim, vai pastāv apstākļi, lai mēs varētu šādu atļauju izsniegt," raidījumam stāstīja DAP Dabas aizsardzības departamenta direktore Gita Strode.


DAP piekrīt — pastāv problēma, ka roņi izēd zivis zvejas tīklos. Taču nav visaptveroša pētījuma pa gadiem par to, cik daudz, kāda veida zaudējumi ir radīti, cik roņi kopumā Baltijas jūrā Latvijas piekrastē ir sastopami.


Lēmums pārvaldei jāpieņem jūlija sākumā. Ja tiks izsniegta atļauja roņu medībām, tā attieksies tikai uz konkrēto apvidu un zvejnieku vai mednieku. Tāpat pārvaldei arī jārada sistēma, kā pēc tam kontrolēt, cik roņu nomedīts.


Zvejnieki stāsta, ka roņu ir daudz un šie dzīvnieki ne tikai izēd zivis, bet arī saplēš tīklus. Tāpat viņi ir pārliecināti, ka Latvijā būtu jāļauj likumīgi medīt roņus, citādi konkurencē uz zivīm zvejnieki no jūras spiesti atgriezties ar tukšiem un cauriem tīkliem.


Latvijas Mednieku asociācijas valdes priekšsēdētājs Haralds Barviks informē, ka Latvijas Mednieku asociācija, kad tika gatavoti iepriekšējie Medību noteikumu grozījumi, iesniedza priekšlikumu roņus iekļaut medījamo dzīvnieku sarakstā, taču priekšlikums tika noraidīts.


— Neviens nebija gatavs uzņemties atbildību. Ja roņus iekļautu medījamo dzīvnieku sarakstā, būtu jāveic uzskaite un izpēte, lai būtu priekšstats, cik mums šo dzīvnieku ir. Valsts meža dienests ar to nebija gatavs nodarboties, atšķirībā no Igaunijas, kur roņi ir iekļauti medījamo dzīvnieku sarakstā, — tā Barvika kungs. — Somijā veiktais pētījums liecina, ka roņu populācija ir ļoti spēcīga un pieaugoša. Tas, ko piedzīvo zvejnieki šobrīd, ir tikai problēmu sākums. Turklāt, daudzām mazajām zvejnieku saimniecībām roņi nodara ļoti lielus zaudējumu, ne tikai sabojājot zivis, bet arī iznīcinot tīklus. Zvejnieki atklāj, ka roņi ielāgojuši motorlaivu skaņu un tā vietā, lai medītu zivis paši, dodas tieši pie tīkliem.


Uzskatu, ka roņi nekavējoties būtu jāiekļauj medījamo dzīvnieku sarakstā. Nav nekādu argumentu, lai to nedarītu.

 

Absurds ir tas, ka ES ir aizliegta tirdzniecības ar roņu izcelsmes produktiem, jo to paredz īpaša direktīva. Šī direktīva ir tiešs "Greenpeace" pagājušā gadsimta septiņdemsitajos gados uzsāktās apjomīgās kampaņas rezultāts. Tagad gan viņi ir atzinuši, ka kļūdījušies, un arvien vairāk parādās aicinājumi EK šo direktīvu atcelt, jo problēmas ir inuītiem un arī roņu populācijas nekontrolēti pieaug. Arī FACE - Eiropas mednieku un dabas aizsardzības asociāciju federācija seko līdzi notikumu attsītībai un attiecīgi rīkosies.