Lūša mātītes gadījums. Kārtējo reiz mēģina sanaidot sabiedrību

Sākums » Aktualitātes » 2016

Lūša mātītes gadījums. Kārtējo reiz mēģina sanaidot sabiedrību
Portālā www.tvnet šodien publicēts tendenciozs raksts, kurā kārtējo reizi kādā no publiskajiem medijiem notiek apzināta sabiedrības noskaņošana pret medniekiem.

22.12.2016.

Portāls publicējis materiālu par kādu mednieci, kura medību laikā Alūksnes pusē nomedījusi lūseni. Jau raksta virsrakstā iekļauts pārmetums, ka lūsenes mazuļi pamesti likteņa varā.


Šobrīd lūšu medības ir atļautas un medības bija likumīgas.


Rakstā lasāms arī Valsts meža dienesta (VMD) bijušā Medību daļas vadītāja Jāņa Ozoliņa viedoklis.


Rakstu var izlasīt šeit.

 

Žurnāla „Medības" galvenā redaktore Linda Dombrovska:

 

„Pievērsiet uzmanību šī raksta virsrakstam. Mednieks ir priecīgs par to, ka nomedījis lūsi, nevis lepojas ar to, ka mazuļi atstāti vieni. Latvijā lūšu medību sezona tiek sākta decembrī, kad kaķēni ir paaugušies un var izdzīvot. No ētikas viedokļa ir nomedīts lūsis limita ietvaros un medību sezonā, nekādu pretenziju. No otras puses, ir daži aspekti, kas jāņem vērā. No medību ētikas viedokļa — ja nāk māte ar mazuļiem, pirmo NEKAD nešaujiet māti! Vienmēr pirmais jāmedī jaunais dzīvnieks, lai tas būtu aļņu teļš, lapsēns, vilcēns, stirnu kazlēns vai lūša kaķēns! Tomēr ne vienmēr jaunais indivīds atrodas līdzās mātei vai ir redzams.


No otras puses, aicinājums medniekiem tiešām apsvērt to, kādu informāciju un kādā vidē publicē, jo ir bildes un ir informācija, kas kādu var aizvainot!


Vai šis gadījums jebkādā veidā apdraudēs Latvijas lūšu populāciju — noteikti nē! Mums ir stingra sezona, noteikts maksimālais nomedīšanas apjoms, informācija par nomedītajiem dzīvniekiem nonāk pie zinātniekiem un tiek veikta izpēte, lai noteiktu populācijas stāvokli. Jāpiebilst, ka lielo plēsēju likumīgas, stingri kontrolētas medības ir ļoti labs instruments, lai veicinātu cilvēku toleranci pret šiem dzīvniekiem, tieši runājot par lauku teritorijām. Vienlaikus, kontrolētas un ierobežotas medības ļauj populācijai saglabāt stabilitāti bez straujiem kāpumiem un kritumiem."