Nosaka ierobežojumus briežu dzimtas dzīvnieku urīna izmantošanā

Sākums » Aktualitātes » 2016

Nosaka ierobežojumus briežu dzimtas dzīvnieku urīna izmantošanā
Vēlos vērst Jūsu uzmanību saistībā ar turpmākajiem ierobežojumiem briežu dzimtas dzīvnieku urīna izmantošanā.

19.07.2016.

Hroniskā novājēšanas slimība (turpmāk – HNS) ir hroniska centrālās nervu sistēmas slimība briežu dzimtas dzīvniekiem, kuriem novēro sugai neraksturīgas pārmaiņas uzvedībā, kustības traucējumus un organisma vispārējā stāvokļa pasliktināšanos.


Slimība ir zināma kopš 1967. gada. Eiropas Savienībā slimība nav konstatēta, bet tā ir konstatēta Amerikas Savienotajās Valstīs un Kanādā. Līdz šim HNS novēroja savvaļas staltbriežiem un savvaļas baltastes briežiem, kā arī ierobežotās platībās turētiem šo sugu dzīvniekiem, bet šogad HNS ir konstatēts savvaļas ziemeļbriedim un alnim. Norvēģijā 2016. gada 15. martā konstatēts pirmais saslimšanas gadījums savvaļas ziemeļbriedim, bet alnim HNS konstatēta 2016. gada 25. maijā.


Saslimšanu briežu dzimtas dzīvniekiem izraisa izmainīta olbaltumviela – prions, kas nav ne baktērija, ne vīruss, ne parazīts. HNS slimības uzliesmojuma gadījumā radīsies risks sabiedrības un dzīvnieku veselībai, kā arī tas veidosies nelabvēlīga ietekme uz savvaļas briežu dzimtas dzīvnieku populāciju un uz briežu dzimtas dzīvniekiem, kas turēti ierobežotās platībās.


HNS pieder transmisīvo sūkļveida encefalopātiju (TSE) slimību grupai, kurai pieder tādas slimības kā govju sūkļveida encefalopātija (GSE), skrepi, ūdeļu transmisīvā encefalopātija u.c.


Ņemot vērā to, ka pastāv risks ievest HNS ierosinātāju no slimības skartajām valstīm ar briežu dzimtas dzīvnieku urīnu, kas paredzēts dzīvnieku pievilināšanai, kā arī ņemot vērā risku, kas saistīts ar savvaļas un ierobežotās platībās audzētu briežu dzimtas HNS tālāku izplatību un uzliesmojumiem, Zemkopības ministrija ir izstrādājusi Ministru kabineta noteikumu projektu „Grozījumi Ministru kabineta 2012. gada 17. aprīļa noteikumos Nr.275 „Prasības tādu dzīvnieku izcelsmes blakusproduktu un atvasinātu produktu apritei, kas nav paredzēti cilvēku patēriņam"". Noteikumu projekts noteiks aizliegumu izmantot, laist tirgū Latvijas teritorijā, ievest no trešajām valstīm un Eiropas Savienības dalībvalstīm, kā arī eksportēt briežu dzimtas dzīvnieku urīnu, kas paredzēts dzīvnieku pievilināšanai.


Antra Briņķe, LR Zemkopības ministrijas Veterinārā un pārtikas departamenta direktora vietniece