Pašvaldībām no valsts budžeta segs izdevumus par ĀCM dēļ nobeigušos mežacūku likvidēšanu

Sākums » Aktualitātes » 2016

Pašvaldībām no valsts budžeta segs izdevumus par ĀCM dēļ nobeigušos mežacūku likvidēšanu
Lai sekmētu no Āfrikas cūku mēra (ĀCM) nobeigušos mežacūku laicīgu savākšanu un iznīcināšanu, pašvaldībām turpmāk tiks segti attiecīgie izdevumi, Pašvaldību savienības un Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) pārstāvju videokonferencē informēja abu institūciju pārstāvji.

27.01.2016.

Kā norādīja Veterinārās uzraudzības departamenta direktores vietnieks Edvīns Oļševskis, valsts turpmāk segs izdevumus, kas pašvaldībām radīsies, nodrošinot mežacūku līķu savākšanu ĀCM skartajās teritorijās. Plānots, ka Eiropas Komisija atmaksās 75% no šiem finanšu līdzekļiem.

"Samaksas apjoms ir 50 eiro par dzīvnieka atlieku aprakšanu 1,2 metru dziļumā, kā to paredz normatīvi, bet 30 eiro - par nogādāšanu uz konteineriem tālākai iznīcināšanai. Tāpat pašvaldības tiks apgādātās ar dezinfekcijas līdzekļiem, kas nepieciešami attiecīgās apkārtnes dezinficēšanai 50 metru rādiusā. Tāpat arī PVD inspektori, kā jau ierasts, savāks un likvidēs beigtās mežacūkas, kā arī veiks paraugu noņemšanu laboratoriskai izmeklēšanai," sacīja Oļševskis.

Savukārt Latvijas Pašvaldību savienības padomniece lauku attīstības jautājumos Sniedze Sproģe informēja, ka ir noslēgta vienošanās starp pašvaldībām un PVD par sabiedrības informēšanu, kā ziņot par atrastajām beigtajām mežacūkām.

"Iedzīvotāji par šiem atradumiem var ziņot ne tikai PVD inspektoriem, bet arī attiecīgajā pašvaldībā, savukārt darbinieki šo informāciju nodos tālāk PVD. Vienu reizi mēnesī pašvaldības PVD iesniegs kopsavilkumu. Katras pašvaldības mājaslapā būs kontakti, kam zvanīt mežacūkas atrašanas gadījumā," sacīja Sproģe.

Šogad konstatētas 88 ar ĀCM slimas mežacūkas 28 novadu 51 pagastā, savukārt pērn kopumā atrastas 1048 ar ĀCM inficētas mežacūkas. Mājas cūku populācijā kaite kopš tās uzliesmošanas 2014.gada jūnijā skārusi 213 mājas cūkas Rēzeknes, Mazsalacas, Ainažu, Staiceles, Ambeļu un Vecsalienas novadā.