Plānota neredzēta naudas izšķērdēšana

Sākums » Aktualitātes » 2016

Plānota neredzēta naudas izšķērdēšana
Pēc ornitologu uzskaites datiem Ādažu poligonā ligzdošanas laikā mīt ap 16 pupuķu pāru. Neskatoties uz grūto finansiālo situāciju valstī, un to, ka Aizsardzības ministrija nabadzības dēļ nespēj pildīt NATO uzdevumus, kļuvis zināms, ka vairāk nekā pusotrs miljons no militārā budžeta ar Latvijas Ornitoloģijas biedrības starpniecību tiks tērēts… dažu desmitu pupuķu pieskatīšanai — liecina Latvijas Mežu sertifikācijas padomes interneta vietnē publicētais Imanta Vīksnes raksts „Aizsardzības budžetu iznieko putnu labklājībai”.

02.12.2016.

Publikācijā minēts, ka no 2006. līdz 2009. gadam Ādažu poligonā iztērēts 905 tūkstoši eiro. Pirms tam 14 tūkstošu. Par šo naudu saskaitīti 16 pupuķu pāri un ierīkoti 15 putnu būri. Tagad paredzēts iztērēt 1,53 miljonus. Kopā 2 456 988 eiro. Tā ir milzīga summa.


Situāciju komentē Latvijas Mednieku asociācijas valdes priekšsēdētājs Haralds Barviks:


„Šāda milzīga nelietderīga naudas šķērdēšana ir kaut kas nenormāls patreizējā ekonomiskajā situācijā. Es nesaprotu, kāpēc ir jāpalielina militārais budžets, ja 1,5 miljonus no tā paredz putnu būrīšu taisīšanai. Tajā pašā laikā nauda tiek atņemta slimnīcām, bērniem, pensionāriem, tāpēc, lai kādi caurbikšainie ornitologi varētu piestūķēt kabatas... Tas ir pilnīgi nenormāli, īpaši ņemot vērā, ka pupuķim Latvija ir izplatības areāla ziemeļu robeža. Savā areālā šis putns nebūt nav ne rets, ne izzūdošs. Dienvidos, kur ir viņa pamata apmešanās vietas, viņš ir ikdienā bieži sastopams. Pupuķim vispār nav nepieciešama nekāda aizsardzība.


Vai var izšķērdēt valsts, jeb citiem vārdiem mūsu, nodokļu maksātāju naudu, ja dažiem patīk vērot šo putnu un tā ir tīkama izklaide? Diezin vai pārējie par to ir gatavi maksāt milzu naudu. Turklāt milzīgie tēriņi putnu populāciju nepalielinās. Ziemo šie putni Vidusjūras reģionā, kur viņus neviens netaupa un neuzskata par ko īpašu.


Izlietotā summa, rēķinot uz vienu putnu, ir teju fantastiska. Turklāt pupuķis ir sastopams arī ārpus poligona, turklāt lielākā skaitā, nekā Ādažos. Netālu no manas mājas ligzdo vismaz divi pāri, kurus novēroju katru gadu. Arī es nemaz nedusmotos, ja man piešķirtu pārsimt tūkstošus par viņi „pieskatīšanu" manā privātajā teritorijā.


Ilūziju, ka pupuķis ir retums, radījušo ornitologi, kuri paši to izmanto kā iespēju piepildīt savas kabatas. Nav citādi iespējams izskaidrot, kā vienam putnu pārim var iztērēt tik milzīgu summu. Arī tad, ja putnu būrīti izgatavo no sarkankoka, tas izmaksātu ne vairāk par 100 eiro. Uz katru putnu pāri var nopirkt pa lepnam apvidus auto, un tad paliek pāri tik daudz naudas, ka nevar saprast, kur to izlietot.


Vēlreiz uzsveru — tas, ka te tiek iztērēts pusotrs miljons, ir bezjēdzīga naudas izšķērdēšana. Citādāk to nosaukt nav iespējams. Interesanti, ka projektu uzrauga Ieva Mardaga kura darbojas LOB padomē, tātad ir tieši ieinteresētā persona. Pensionāriem jāizdzīvo ar 160 eiro mēnesī, katra pupuķa pāra būrītis izmaksā 150 000. Tas ir absurds. Te vietā ir atklāts jautājums KNAB. Kā tas tiek pieļauts!"

 

Sociālajos tīmekļos gan tiek pausts LOB viedoklis, ka šie ir klaji meli!


Ar publikāciju var iepazīties šeit.