Vairāk jāpievēršas sīko plēsēju medībām

Sākums » Aktualitātes » 2016

Vairāk jāpievēršas sīko plēsēju medībām
Liela daļa Latvijas mednieku salīdzinoši reti pievēršas sīko plēsēju, tajā skaitā lapsu un Amerikas ūdeļu medībām, aizbildinoties, ka medības ir dārgas un sīko plēsēju dēļ nav vērts tērēt līdzekļus. Tomēr šāda pieeja ir aplama.

28.06.2016.

Norvēģijā 2009. gadā tika publicēts pētījums par to, kā lapsas ietekmē stirnu populāciju. Pētījumā noskaidrots, ka, piemēram, Norvēģijas dienvidaustrumos lapsas vainojamas pat 63 procentu stirnu mazuļu bojāejā.


Zviedrijā veiktā pētījumā iegūtie dati apliecina situācijas nopietnību. Pētāmajā teritorijā bojā gāja 42 procenti kazlēnu, atsevišķos gados pat 85 procenti. Turklāt no kopējā bojāgājušo kazlēnu skaita, 81 procentu stirnu mazuļu bija saplosījušas tieši lapsas.


Ņemot vērā samērā lielo plēsēju slodzi Latvijas mežā, var secināt, ka Latvijā situācija varētu būt līdzīga. Tāpat zināms, ka lapsas būtiski ietekmē arī zaķu populāciju.


Ņemot vērā ziemeļvalstīs veiktos pētījumus, lapsu medību ignorēšana ilgtermiņā noteikti nodara būtisku postu medību saimniecībai.


Savukārt Amerikas ūdele būtiski samazina pīļu perējumus, izēdot gan olas, gan pīlēnus. Protams, savu tiesu paņem arī lapsas.


Lielu daļu perējumu iznīcina arī pelēkās vārnas un žagatas. Visiem šķiet, ka tie ir miermīlīgi radījumi, taču tā nebūt nav. Vārnas tāpat nenoniecina laukirbju, pīļu un baložu ligzdas un jaunos putnēnus.


Viens no veidiem, kā medniekus ieinteresēt par sīko plēsēju medībām, piemēram, piešķirt pārnadžu nomedīšanas licenci par noteiktu skaitu nomedīto sīko plēsēju. Latvijā jau ir vairāki mednieku klubi, kur šāda kārtība ieviesta. Piemēram, ja mednieks līdz buku sezonas sākumam nomedī sešas lapsas vai jenotsuņus, viņš saņem stirnāžu nomedīšanas atļauju.