Nomedīto zosu attēlus gaida arī šoruden

Sākums » Aktualitātes » 2017

Nomedīto zosu attēlus gaida arī šoruden
Noslēdzies sējas zosu izpētes pilotprojekta pirmais posms, kurā tika vērtēts, cik bieži Latvijā tiek nomedītas taigas sējas zosis un cik tundras sējas zosis. Latvijā atļautas sējas zosu medības, neizšķirot pasugu, taču ja ar tundras sējas zosīm viss esot kārtībā, bažas Eiropas zinātniekiem radījušas taigas iemītnieces.

20.09.2017.

Latvijas Mednieku asociācija kopš 2014. gada rudens aicina iesūtīt nomedīto sējas zosu galvu attēlus. Pēc trīs gadus ilgušās datu vākšanas šogad apkopoti iegūtie rezultāti.

 

Dr. biol. Dmitrijs Boiko, piesaistot kolēģi no Zviedrijas, izpētīja iesūtītos attēlus un secināja, ka no kopumā 141 sējas zoss, kas aplūkojama bildēs, pasuga rossicus (tundras) konstatēta 139 īpatņiem jeb 98,58%, bet pasuga fabalis (taigas) – diviem īpatņiem jeb 1,42%.

 

Sējas zoss ir viens no vispopulārākajiem medījumiem Latvijā, un starp visām nomedītajām zosu sugām Latvijā tā 2014. gadā veidoja 67,72%, 2015. gadā – 77,6% (Valsts meža dienesta dati). Līdz ar to ir svarīgi saprast, cik daudz taigas sējas zosu ir nomedīts mūsu valstī un cik būtisku kaitējumu pasugai fabalis nodara medības Latvijā. No Zemgales un Latgales ziņojumu ir saņemts ļoti maz vai arī to vispār nav.

 

Projekts turpinās un arī šoruden LATMA aicina iesūtīt nomedīto zosu attēlus. Fotografējot zosis, būtu svarīgi, lai varētu redzēt gan putna galvu ar knābi, gan pilnībā visu ķermenis (lai novērtētu kakla garuma proporciju, kas ļautu vēl precīzāk noteikt putna pasugu). Būtu vēlams arī norādīt precīzāku zoss iegūšanas vietu, jo mednieki bieži vien norāda tikai novadu vai pagastu.

 

Atbalsti projektu!

 

Kas jādara?

 

1. Kad nomedīta sējas zoss, nobildē tās galvu atsevišķi un visu ķermeni.

2. Vislabāk, ja katrā attēlā ir fiksēts viens indivīds.

3. Nosūti attēlu pēc adreses zosis@latma.lv, norādot mednieka vārdu un uzvārdu, nomedīšanas laiku un vietu.

 

LATMA saka lielu paldies visiem korespondentiem, vairāk nekā trim desmitiem mednieku, kuri piedalījās pilotprojektā. Ceram uz turpmāku jūsu atbalstu!