Par ĀCM runājam Eiropas līmenī

Sākums » Aktualitātes » 2017

Par ĀCM runājam Eiropas līmenī
18.-19.decembrī Bulgārijā notika CIC, FACE un Pasaules dzīvnieku veselības organizācijas rīkotais pasākums, kura mērķis bija rast sadarbības iespējas starp Eiropas medniekiem, veterinārajām institūcijām un Eiropas Komisiju, apkarojot Āfrikas cūku mēri. Divu dienu garumā notika diskusijas, pieredzes apmaiņa starp dažādu valstu mednieku organizācijām, izpētes un veterinārajām institūcijām. Kopā piedalījās 45 eksperti no 18 valstīm. Sanāksmes rezultātā tika radītas rekomendācijas par ĀCM apkarošanas pasākumiem, kas tiks iesniegtas arī Eiropas Komisijai.

22.12.2017.

No Latvijas seminārā piedalījās Linda Dombrovska un Pārtikas un veterinārā dienesta Veterinārās uzraudzības departamenta direktores vietnieks Edvīns Oļševskis.
Par ĀCM izplatību Latvijā semināra dalībniekiem stāstīja Edvīns Oļševskis, bet par mednieku skatu uz ĀCM apkarošanas pasākumiem stāstīja Linda Dombrovska. Viņa norādīja, ka pašlaik nav zināms, cik tālu mēris patiesībā izplatījies Eiropā, jo ir aizdomas par to, ka dažas valstis politisku vai citu apsvērumu dēļ iespējams neziņo par gadījumiem. Vienlaikus tika uzsvērts, ka ĀCM apkarošanas pasākumu līdzšinējā ieviešana Latvijā ir pielīdzināma eksperimentam, un citām valstīm noteikti vajadzētu ņemt mūsu pieredzi par piemēru, saskaroties ar līdzīgām problēmām. “Pirms trim gadiem daudzi mums teica - tā ir jūsu nacionālā problēma, tieciet paši galā,” skaidro Linda Dombrovska. “Tagad, kad mēris strauji izplatās Eiropā, ir iestājusies histērija, un nu taujā pēc mūsu pieredzes, aicinot darboties kopā. Mēs, kopā ar igauņu kolēģiem, nekad neesam lieguši informāciju par ĀCM apkarošanas pasākumiem Latvijā, un labi, ka citas valstis vismaz informācijas ziņā ir krietni vien labākā stāvoklī, nekā bijām mēs. Cerams, ka citi mācīsies no mūsu veiksmēm un arī neveiksmēm.”

Eiropas Komisijai turpmāk būtu lielāka uzmanību jāpievērš mežacūku uzvedības izpētei, jo par to ir ļoti maza izpratne. Ir skaidrs, ka ĀCM gadījumā nav noteikts minimālais populācijas slieksnis, kā to domāja sākumā, tādēļ būtu jāmaina stratēģija un attieksme. Ir skaidrs, ka arī Čehijas risinājums nebūs ilgtermiņa, tādēļ var droši teikt, ka tuvākā laikā ĀCM pats nepazudīs. Drīzāk mums jāiemācās ar to sadzīvot.