Polijā mežacūku izšaušanā grasās iesaistīt armiju; Latvija šādam piemēram nesekos

Sākums » Aktualitātes » 2017

Polijā mežacūku izšaušanā grasās iesaistīt armiju; Latvija šādam piemēram nesekos
Pārtikas un veterinārajam dienestam (PVD) nav informācijas par iespējamu armijas iesaisti meža cūku populācijas samazināšanā Polijā, plašsaziņas līdzekļiem sacīja PVD Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Ilze Meistere.

14.12.2017.

Polijas mediji ziņo, ka valsts plāno iesaistīt armiju meža cūku populācijas samazināšanā. Portālā www.tvn24.pl vēstīts, ka tiks noteiktas Polijas Nacionālās aizsardzības ministrijas (NAM) iespējas nodrošināt karavīrus, kuri ir arī mednieki, civilo iestāžu atbalstam cīņā pret iespējamo ĀCM epidēmiju Polijas centrālajā daļā Mazovijā. Iecerēts izveidot karavīru ar medību tiesībām sarakstus, kuri vēlas palīdzēt medīt mežacūkas Mazovijas reģionā. Meža cūku medībām karavīri varētu saņemt arī neregulāru atvaļinājumu.


Kā norādīja Meistere, Latvijā iespēja iesaistīt armiju meža cūku populācijas samazināšanā patlaban netiek apsvērta. Šādu iespēju PVD izskatīja 2014. gada ziemā/pavasarī, kas bija laiks pirms Āfrikas cūku mēra (ĀCM) tika konstatēts Latvijas teritorijā, taču no šīs ieceres atteicās.


“Saskaņā ar Latvijas normatīvajiem aktiem, medīt drīkst mednieks, izmantojot medību ieroci. Latvijā medības un ar tām saistītie drošības pasākumi ir stingri noteikti, lai neapdraudētu medībās iesaistītos un līdzcilvēkus. Kaujas ieroču pielietošana un citas būtiskas nianses ir pretrunā ar pastāvošo medību kārtību Latvijā un, cik zināms, arī citviet Eiropā,” skaidroja Meistere.


Viņa piebilda, ka, lemjot par to, vai iesaistīt armiju meža cūku populācijas samazināšanā, PVD ņēma vērā arī “vecās” Eiropas pieredzi septiņdesmitajos gados, kad ar mērķi apkarot trakumsērgu tika izšautas lapsas, taču efekts bija pretējs. “Lai ievērojami samazinātu meža cūku skaitu, armijai ar meža cūku izšaušanu būtu jānodarbojas vairākus gadus, jo šo dzīvnieku populācija ļoti ātri atjaunojas, tādēļ, ja Polija patiešām šo ieceri īstenos, sekosim notikumu attīstībai ar neviltotu interesi,” sacīja Meistere.


Pēc viņas teiktā, PVD pieredze liecina, ka meža cūku skaitu ievērojami var samazināt mednieki, kuru pieredze, iemaņas un gadu desmitiem ieviestās medību tradīcijas varētu būt daudz efektīvāka metode ĀCM apkarošanai nekā armijas iesaiste.


Vienlaikus PVD Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja atgādināja, ka ĀCM turpina izplatīties meža cūku populācijā Latvijā un nav nekāda pamata domāt, ka tā izplatība būtu samazinājusies. Ja pagājušā gadā līdz 16. decembrim ĀCM bija konstatēts 1093 meža cūkām, tad līdz šā gada 8.decembrim ĀCM jau ir konstatēts 1318 meža cūkām.

 

Avots: laukos.la.lv