Šaujamieroču kontrole Eiropas Savienībā kļūs stingrāka

Sākums » Aktualitātes » 2017

Šaujamieroču kontrole Eiropas Savienībā kļūs stingrāka
Pēc vairāk nekā gadu ilgām diskusijām, kuras aizsākās pēc 2015. gada novembrī piedzīvotā islāma teroristu uzbrukuma Parīzē, aizvadītā gada nogalē Eiropas Parlamentā (EP) un Eiropas Padomē panākta pagaidu politiskā vienošanās par Šaujamieroču direktīvu. Eiropas Parlaments un Padome noraidījuši daļu no Eiropas Komisijas sākotnējā priekšlikuma, kas paredzēja pilnīgu pusautomātisko ieroču aizliegumu, kā arī aizliegt uzbrukuma ieroču tirdzniecību kolekcionāriem.

11.01.2017.

 

Eiropas Savienībā tiks aizliegti par pusautomātiskajiem šaujamieročiem pārveidoti automātiskie ieroči, stingrāk regulēta deaktivizēto šaujamieroču aprite, kā arī ieviests regulējums akustisko un signālieroču tirdzniecībai internetā. Par šādiem Šaujamieroču direktīvas uzlabojumiem pagājušā gada nogalē panākta vienošanās Eiropas Parlamenta, Eiropas Padomes un Eiropas Komisijas (EK) starpā. Eiropas drošības komisārs Džulians Kings, komentējot šo vienošanos, uzsver:


„Mēs esam panākuši vienošanos par šaujamieročiem. Tā nav perfekta, bet izņems visbīstamākos militāros ieročus no plašākas aprites, kur tiem nebūtu jābūt.”


EK pārstāvis akcentē, ka stingrāks šaujamieroču aprites regulējums, par kuru diskusijas aizsākās 2015. gada nogalē, nebūt nav vienīgā Eiropas Komisijas atbilde uz Eiropu satricinājušajiem terora aktiem, ko pastrādājuši islāma ekstrēmisti:„„Esam vienojušies par Pretterorisma direktīvu. Ceļošana uz un no karadarbības zonām, kaujas apmācību nolūkos un šādu aktivitāšu finansēšana tiks kriminalizēta visā Eiropas Savienībā.”


Eiropas Komisijas sākotnējais priekšlikums izraisīja plašas diskusijas ne tikai Eiropas Parlamentā, tādēļ būtiska daļa no šajā priekšlikumā piedāvātajiem pasākumiem Eiropas Savienībā pagaidām netiks ieviesti. EP deputāte Vikija Forda no Lielbritānijas, komentējot panāktās pagaidu vienošanās galvenos akcentus, aizvadītā gada decembra sākumā teica:


„Ir svarīgi aizvērt caurumu, īpaši caurumu saistībā ar deaktivizēto automātisko šaujamieroču apriti, jo noziedznieki un teroristi pagātnē tādus ir izmantojuši. Šī paketes daļa ir nozīmīgs sasniegums, kas dos būtisku ieguldījumu drošākas Eiropas veidošanā.”


Vienlaikus viņa atzina, ka sabalansēt visu pušu intereses Šaujamieroču direktīvas gadījumā nav bijis vienkārši:
„Mēs esam uzklausījuši ieinteresēto pušu komentārus un pārliecināti, ka parlamenta sagatavotajā paketē esošie priekšlikumi apmierinās sportistus, medniekus, rezerves kareivjus, kolekcionārus un citus.


Pakete, kuru piedāvā parlaments, saglabā līdzsvaru starp legālo šaujamieroču īpašnieku un visas sabiedrības interesēm pēc drošākas Eiropas.”


Eiropas Komisijas sākotnējais priekšlikums paredzēja civilai lietošanai aizliegto šaujamieroču kategorijā iekļaut arī pusautomātiskos ieročus, kas tiek izmantoti medībās un sportā. Pagaidu vienošanās, kas panākta aizvadītā gada nogalē, šādu pilnīgu aizliegumu vairs neparedz.

 

Autors: Madara Fridrihsone, Latvijas Radio Ziņu dienesta korespondente

 

Avots: www.lsm.lv/