HNS uzraudzības programmas izpilde nav iepriecinoša!

Sākums » Aktualitātes » 2018

HNS uzraudzības programmas izpilde nav iepriecinoša!
Apkopotie dati liecina, ka briežu dzimtas dzīvnieku hroniskās novājēšanas slimības (HNS) uzraudzības programmas izpilde nav iepriecinoša. Uz šodienu no PVD teritoriālajām struktūrvienībām (TSV) ievadītajiem datiem par paraugu piegādi kopumā programmas izpilde ir 39% no plānotā aļņu skaita; 47,2% no plānotajiem staltbriežiem; 33,2% no stirnu skaita; kopējā programmas izpilde savvaļas dzīvniekiem pa valsti 38,4%.

13.11.2018.

Saistībā ar to, ka šis gads un briežu dzimtas dzīvnieku medību sezona strauji tuvojas beigām (īpaši attiecībā uz stirnām!), PVD vienojoties ar Valsts meža dienestu (VMD), tika pieņemts lēmums piegādātos smadzeņu un limfmezglu paraugus no nomedītiem staltbriežiem un aļņiem, un galvas no stirnām turpmāk pieņemt no visiem mednieku kolektīviem, arī tiem, kas nav minēti HNS programmas 1. pielikumā (šajā gadījumā paraugu pavadrakstā obligāti jānorāda dzīvnieka nomedīšanas koordinātes; ideāli, ja mednieks zina teritorijas uzskaites vienības numuru).

 

Papildus informēju, ka vienojoties ar VMD (būs VMD rīkojums), tiks pagarināta šī gada stirnu medību sezona par 2 dienām – visas 1. un 2. decembrī nomedīto stirnu, kuras vecākas par 12 mēnešiem, galvas būs jāpiegādā uz PVD TSV izmeklēšanai uz HNS!

 

Lūdzu katrā TSV sekot līdzi plānotajam paraugu skaitam – izpildei pa dzīvnieku sugām! Tātad, ja plānots uz TSV konkrēts skaits aļņu, staltbriežu un stirnu, no kuriem jānosūta izmeklēšanai uz HNS paraugi – tad arī tos lūgums nepārsniegt!

 

Tā kā kopā pa valsti ir plānots izmeklēt 205 staltbriežus no briežu dārziem uz HNS – katra TSV, kuras teritorijā ir šādas kautuves vai medījumu apstrādes uzņēmumi, kuri nokauj staltbriežus, steidzami informējiet valsts pilnvarotos veterinārārstus kautuvē (ekspertus) par nepieciešamību noņemt paraugus un nosūtīt izmeklēšanai uz BIOR! Šobrīd no BIOR testēšanas pārskatiem izriet, ka laboratoriski izmeklēts ir tikai 21 dzīvnieks no briežu dārziem!

 

Atcerieties, ka uz HNS izmeklējamiem briežu dzimtas dzīvniekiem, obligāti jābūt vecākiem par 12 mēnešiem! Arī atrastiem beigtajiem, nobrauktajiem... Jo lielāks vecums, jo labāk.

 

Lai mums veicas un kopīgi izdodas izpildīt HNS programmu!

 

Madara Stinka, VUD, Dzīvnieku infekcijas slimību uzraudzības daļas vadītāja