Izcīnīta liela cīņa

Sākums » Aktualitātes » 2018

Izcīnīta liela cīņa
Šorīt Iekšlietu ministrijā notika sanāksme, kurā ministrijas ierēdņi un mednieku organizāciju pārstāvji diskutēja par likumprojektu Ieroču aprites likumā.

30.08.2018.

Grozījumi bija sagatavoti saistībā ar Eiropas Padomes Šaujamieroču direktīvu, taču nekvalitatīvi, nākotnē radot medniekiem nepamatotus ierobežojumus, kādus direktīva nepieprasa, un radot nevajadzīgu administratīvo slogu. Pret grozījumiem kategoriski iebilda Latvijas Mednieku asociācija, kas ar saviem kategoriskajiem iebildumiem ierobežoja likumprojekta tālāku virzību. Piesaistot Latvijas Mednieku savienību un politiskos spēkus, grozījumu virzība Ministru kabinetā nedēļas sākumā izdevās apturēt.

 

Šodien notikušajā sanāksmē, kurā piedalījās Iekšlietu ministrijas valsts sekretārs un valsts sekretāra vietnieks, ministrijai vajadzēja panākt vienošanos, jo likumprojekts "deg". Likumprojekts jāpieņem līdz 14. septembrim, pretējā gadījumā draud soda sankcijas 60 000 eiro dienā. Taču LATMA kategoriskie iebildumi joprojām bija spēkā.

 

Sanāksmē Iekšlietu ministrijas ierēdņi solīja ņemt vērā LATMA iebildes un MK protokollēmumā fiksēja, ka tiks ieviesta vienota datu sistēma, un vismaz teorētiski uz mežu pietiks aiziet ar mednieka apliecību un ID karti kabatā, pēc kuras varēs identificēt šaujamieroča īpašnieku.

 

Galvenais, pret ko iestājās LATMA – vēlme atjaunot piecu gadu derīguma termiņu nacionālajām šaujamieroču ieroču glabāšanas atļaujām. Tika panākta vienošanās par sekojošu kārtību: reizi piecos gados policijas inspektors ierodas pie ieroča īpašnieka mājās, pārbauda, vai noteikumi tiek ievēroti, izsniedz ieroča īpašniekam anketu, kurā viņš norāda, vai vēlas atļauju pagarināt un kādā veidā pagarināto dokumentu saņemt. Risinājums ir labs.       

 

Atliek cerēt, ka protokollēmumā fiksēto akceptēs arī Ministru kabinetā. Normas varētu stāties spēkā no 2023. gada. 

 

Tomēr bažas joprojām pastāv – Iekšlietu ministrija līdz šim ir solījusi daudz, taču tik un tā darījusi "pa savam". Ar Jāņa Zandberga palīdzību procesā tika iesaistīts Latvijas Zaļās partijas valdes priekšsēdētājs Edgars Tavars, kurš stingri uzstāja uz to, ka mednieku viedoklis ir jāuzklausa. Pašlaik šķiet, ka mednieku viedoklis tiks ņemts vērā. Kā tas izskatīsies pēc vēlēšanām – rādīs laiks. Šodien noraidīt Iekšlietu ministrijas iniciatīvas nebija pamata.