Pretestību sastop mēģinājums legalizēt normālu praksi

Sākums » Aktualitātes » 2018

Pretestību sastop mēģinājums legalizēt normālu praksi
Dažas dienas pirms Ziemassvētkiem Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija piekrita virzīt otrajam lasījumam Ieroču aprites likumprojekta normu, kas paredz 16 gadus veciem pusaudžiem tiesības medībās izmantot šaujamieroci.

27.12.2018.

Iesniegtais priekšlikums paredzēja, ka fiziskai personai, kas sasniegusi 14 gadu vecumu, ar vecāku vai likumisko pārstāvju atļauju ieroča īpašnieka vadībā ir tiesības medībās izmantot medībām paredzētu šaujamieroci. Par drošības prasību un medības reglamentējošo normatīvu aktu prasību ievērošanu būtu atbildīgs ieroča īpašnieks.

Šī likuma norma medību pretiniekus un dažas personas, kuras sevi uzskata par bērnu tiesību aizsardzības jomas ekspertiem, rosinājusi uz polemiku plašsaziņas līdzekļos, ka šāda rīcība apdraud nenobrieduša jaunieša psihi.

Skaidro Latvijas Mednieku asociācijas valdes priekšsēdētājs Haralds Barviks:

"Mani uztrauc, ka ziņa par plānotajiem likuma grozījumiem kārtējo reizi pasniegta tā, lai šķeltu sabiedrību un akcentētu to cilvēku viedokli, kuriem ir maz vai nav nemaz zināšanu par apspriežamo jautājumu, ir tikai vēlme skaļi izpausties.

Ar ko atšķiras sabiedrība, piemēram, Somijā, Anglijā, Zviedrijā un Norvēģijā no sabiedrības Latvijā? Iepriekš minētie lielā mērā ir likumpaklausīgi cilvēki. Visā pasaulē jaunieši tiek audzināti kā likumpaklausīgi pilsoņi. Viņiem no bērnības tiek ieaudzināts, ka likums ir priekš tam, lai sakārtotu dzīvi un tas ir jāievēro.

Pie mums mēģinājums legalizēt normālu praksi, kas vēl nav iekļauta likuma pantos, sastopas ar negaidītu pretestību. Jaunietis ļoti labi saprot, kurā mirklī viņam ierocis tiek uzticēts paslepus, lai citi onkuļi neredz, un kurā tas tiek izdarīts likumīgi. Viņam vienlaikus veidojas pārliecība, ka likums nebūt nav tāpēc, lai to pildītu, bet apietu no vienas vai otras puses. Vai mēs patiešām to vēlamies?

Turklāt, Eiropas Cilvēktiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijas (1950) 2. protokolā minēts, ka ikvienam vecākam ir tiesības savus bērnus audzināt atbilstoši savai reliģiskajai un filozofiskajai pārliecībai.

Mēs mācām bērniem par mežu un medībām. Tas arī šobrīd nav liegts. Kāpēc nelikumīgai jābūt vecāku vēlmei iemācīt arī apiešanos ar ieroci? Kāpēc būtu jāizliedz apbalvot jaunieti par mācību procesu un pacietību, sagaidot pirmo medījumu? Šāda pieeja ir aplama!

Jebkurā gadījumā, pusaudzim, lai pilntiesīgi piedalītos medībās, būs nepieciešams nokārtot eksāmenu un iegūt mednieka apliecību.

Pamatinterese par medībām jauniešiem parādās 12 – 14 gadu vecumā. Medību instinkts, cita starpā, ir ikvienā cilvēkā, lai ko kāds cits neapgalvotu. Tas nav nekas nosodāms. Mūsdienu dzīve bez medībām vispār nav iedomājama. Medības ir tas instruments, kas ļauj saglabāt populācijas. Iedomas, ka varētu iztikt bez medībām un dzīvnieki pašregulēsies, ir maldi. Piemēram, plēsēji apēdīs dabīgo barības bāzi un ķersies pie nākamās pieejamās. Jā, arī mēs principā esam viņu ēdienkartē, īpaši bērni un veci cilvēki. Tas labi redzams mazāk attīstītās zemēs. Populācijas degradēsies, sāks slimot. Vai esam gatavi kašķim, trakumsērgai un citām lipīgām infekcijas slimībām? Galu galā populācija aizies bojā, bet mēs taču gribējām viņus pasargāt no iznīcības… Mēs esam pārāk iejaukušies dabas norisēs, lai nemedītu. Mēs nevaram atmest visam ar roku un dzīvot kā akmens laikmetā. Mēs izputināsim visu tautsaimniecību – lauksaimniecību un mežsaimniecību pirmām kārtām un pēc tam cietīsim paši.

Lielākie bļāvēji un spiedzēji ir cilvēki, kuri tālāk par savu pilsētas dzīvokli un parka skvēriņu nav bijuši. Jauki, ja viņi reizi gadā no mašīnas atļaujas attālināties desmit metru ar sēņu groziņu rokās. Šādi cilvēki nedrīkst runāt par meža un medību izpratni, jo viņiem tādas nav.

Tomēr viņi no augstas tribīnes atļaujas teikt, ka visi, kuri zina, no kurienes rodas piens un gaļa ir ar degradētu psihi – tātad visi tie, kuri zina, ar kādu darbu un kādu procesu rezultātā tiek iegūta pārtika. Bet varbūt psihe degradēta ir tiem, kuri domā, ka piens tetrapakās rodas pats no sevis, tāpat kā gaļa vakuuma iesaiņojumā? Pirms pacelt akmeni un mest kāda virzienā, runātājam jāpadomā, vai tiešām akmeni kādā jomā nav pelnījos viņš pats?

Tāpat šī likuma grozījuma norma sekmētu visaptverošas valsts aizsardzības sistēmas ieviešanu, turklāt, Jaunsardzē šaušanā tiek trenēti vēl mazāka vecuma bērni.

Militārā apmācība nav kariņa spēlēšana datorā, tā ir apmācība, kurā tiek gatavoti valsts aizstāvji. Kuru mērķis nebūs nešpetns ruksis, bet dzīvs cilvēks un viņiem ir jābūt gataviem šo mērķi likvidēt. Oponenti laikam domā, ka karadarbība ir datorspēle, kuras diemžēl degradē, ieaudzina cietsirdību jauniešos, pie kam radot atkarību un kroplu izpratni par dzīvības vērtību. Dzīvības vērtību ļoti labi apzinās bērni, kuri aug laukos un mednieki."