Somijā pirmais briežu hroniskās novājēšanas slimības gadījums

Sākums » Aktualitātes » 2018

Somijā pirmais briežu hroniskās novājēšanas slimības gadījums
Somijā konstatēts pirmais briežu hroniskās novājēšanas slimības gadījums. Slimība atklāta mirušam alnim Kainū (Kainuu) provincē, netālu no Krievijas robežas.

08.03.2018.

Briežu hroniskās novājēšanas slimība ir lēni progresējoša, hroniska centrālās nervu sistēmas slimība briežu dzimtas dzīvniekiem. Slimība attīstās lēni - dzīvnieks novājē, mainās tā uzvedība – novērojami kustību traucējumi, organisma vispārējā veselības stāvokļa pasliktināšanās, siekalošanās un zobu griešana. Rezultātā dzīvnieks iet bojā.

 

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) šogad plāno laboratoriskai izmeklēšanai nosūtīt 1000 nomedītu savvaļas aļņu, staltbriežu un stirnu paraugus, kā arī 205 paraugus, kas ņemti no briežu dārzos mītošiem nobeigušiem vai nomedītiem staltbriežiem un dambriežiem.

 

Līdzīga monitoringa programma šogad tiks īstenota arī citās Eiropas Savienības dalībvalstīs.

 

PVD aicina medniekus ievērot biodrošības pasākumus, līdzīgi kā pie Āfrikas cūku mēra – jāmaina apavi, apģērbs pēc medībām, jāievēro personīgā higiēna. Turklāt nevajadzētu ievest briežu dzimtas dzīvnieku gaļu, subproduktus vai trofejas no valstīm, kurās briežu hroniskās novājēšanas slimība konstatēta (Norvēģijas, ASV, Kanādas).

 

Ja ir radušās aizdomas par dzīvnieka saslimšanu ar briežu hroniskās novājēšanas slimību, par to jāziņo PVD.

 

Informāciju sagatavoja

PVD Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja

Ilze Meistere