Valdība atbalsta grozījumu projektu

Sākums » Aktualitātes » 2018

Valdība atbalsta grozījumu projektu
13. martā valdība atbalstīja attiecīgos grozījumus normatīvajos aktos, lai sakārtotu situāciju, kas pagājušā nedēļā radās, divām ministrijām dažādi interpretējot normatīvos aktus attiecībā uz Eiropas valstu nolīgumu par bīstamo kravu starptautiskajiem pārvadājumiem ar autotransportu (ADR). Normatīvo aktu projekti tiks virzīti tālāk, bet tas, ka tie guva valdības atbalstu, liecina par to, ka situācija drīzumā tiks atrisināta.

13.03.2018.

Gribam pateikt lielu paldies Zemkopības ministrijai, kas izprot reālo situāciju un atbalsta medniekus, meklējot problēmas risinājumu.

 

Haralds Barviks, Latvijas Mednieku asociācijas valdes priekšsēdētājs:

 

"Tas ir apsveicami, ka valdībā ir atradušās "dzirdīgas ausis", un Latvijai ļoti būtiskais jautājums ir atradis risinājumu. Galu galā šīs jautājums ir svarīgs ne tikai Latvijai, bet visai Eiropai. Tas ir biodrošības jautājums. Ja mēs Latvijā izveidojam hronisku infekcijas perēkli, tas apdraud arī kaimiņvalstis.

 

Visu cieņu Zemkopības ministrijas darbiniekiem, kuri šos grozījumus sagatavoja un prata argumentēt.

 

Cerams, ka arī tālāka dokumenta virzība notiks bez kavēšanās, lai gan atsevišķas privātās intereses tiek lobētas ļoti augstā līmenī."

 

Uzziņai

 

No 6. marta, Satiksmes ministrijas ierēdņu lēmuma dēļ jebkāda mežacūku pārvietošana vai transportēšana reāli vairs nav iespējama.

 

Satiksmes ministrijas ierēdņi panāca, ka Eiropas valstu nolīguma par bīstamo kravu starptautiskajiem pārvadājumiem ar autotransportu (ADR) prasības attiecināmas uz visiem bīstamo kravu pārvadājumiem iekšzemē, savukārt Zemkopības ministrija apgalvoja – šīs prasības attiecas tikai uz starptautiskajiem pārvadājumiem. ADR prasību ievērošana nozīmē piecu dienu kursus, kas personai izmaksās ap 300 eiro, lai saņemtu sertifikātu, piedevām vēl īpašus konteinerus un nosacījumus bīstamo kravu pārvadāšanai.

 

Līdz ar to Pārtikas un veterinārais dienests mednieku nevalstiskajām organizācijām un Valsts meža dienestam nosūtīja vēstuli, kurā norādīts, ka saskaņā ar Satiksmes ministrijas skaidrojumu, dzīvnieku blakusprodukti, kas satur vai var saturēt virkni slimību ierosinātāju (t. sk. ĀCM), jāpārvadā saskaņā ar ADR prasībām. Tā kā PVD personāls nav attiecīgi apmācīts un autotransports sertificēts, PVD nav tiesīgs īstenot meža cūku blakusproduktu (atrasto beigto un ĀCM pozitīvo nomedīto) transportēšanu un, sākot ar šā gada 5. martu, šos pasākumus neveiks. ADR prasības jāievēro arī medniekiem, pārvietojot mežacīkas vai to blakusproduktus, ja zināms, ka dzīvnieks ir inficēts ar ĀCM.

 

Tādējādi, dažādi interpretējot vienas un tās pašas normatīvo aktu prasības, pēkšņi vairs nevar darboties sistēma, kas trīsarpus gadus veiksmīgi palīdzēja utilizēt Āfrikas cūku mēra dēļ bojā gājušo mežacūku līķus. Piedevām vēl PVD rīcībā šobrīd nav blakusproduktu sadedzināšanas aprīkojuma, kā arī uzņēmums, ar kuru tika noslēgts līgums par pakalpojuma sniegšanu, šobrīd tehnisku iemeslu dēļ nedarbojas.