VMD pateicas medniekiem un aicina arī uz turpmāku sadarbību vilku un lūšu uzskaitē

Sākums » Aktualitātes » 2018

VMD pateicas medniekiem un aicina arī uz turpmāku sadarbību vilku un lūšu uzskaitē
2018. gada sākumā Valsts meža dienests uzsāka ievākt informāciju par vilku un lūšu izplatību, izmantojot mūsdienām atbilstošas neinvazīvas tehnoloģijas. Šajā procesā VMD aicināja iesaistīties arī medniekus, lūdzot iesūtīt fotogrāfijas, kurās fiksētas vilku un lūšu klātbūtnes pazīmes medību platībās un to GPS koordinātes.

29.05.2018.

Līdz šā gada 1. aprīlim kopumā saņemti 256 ziņojumi par vilku pēdām un 271 ziņojums par lūšu pēdām. VMD pateicas  medniekiem un citiem interesentiem par atsaucību un iesūtīto informāciju, kurai ir būtiska nozīme vilku un lūšu populācijas stāvokļa vērtēšanā.

 

VMD uzskata, ka līdzšinējā sadarbība ar medniekiem ir labs pamats, lai sasniegtu mērķus, kas noteikti vilku un lūšu sugu aizsardzības plānos. Tomēr, ņemot vērā izaicinājumus, ar kādiem mūsdienās jāsaskaras medību nozarei, ikvienam medniekam nepieciešams aktīvāk rīkoties. No tā lielā mērā būs atkarīgs, vai lielos plēsējus Latvijā varēs medīt arī nākamās mednieku paaudzes.

 

Ko mednieki var darīt lietas labā?

 

Pamanot medību platībās vilka vai lūša pēdas, ekskrementus (fekāijas) vai vilku vai lūšu noplēstu dzīvnieku, to nofotografē (piemēram, ar viedtelefonu). Pēdas nospiedumam, ekskrementam pievieno objektu, kas ļauj spriest par pēdas izmēru (piemēram, lineālu, zīmuli, šķiltavas u.tml.).

 

Īpašu uzmanību pievērš tam, lai informācijā par fotogrāfiju (foto faila rekvizītos) fiksētos notikuma vietas GPS koordinātes. Šim nolūkam pirms foto uzņemšanas aktivizē ierīces GPS atrašanās vietas atzīmēšanas funkciju un nedaudz nogaida, citādi GPS koordinātes var nefiksēties vai arī fiksēties ar lielu novirzi. Lai precīzāk noteiktu atrašanās vietu, vēlams aktivizēt arī mobilo datu pieeju.

 

Fotogrāfijas, nemainot failu oriģinālos nosaukumus, nosūta uz e-pastu  vilki@vmd.gov.lv  vai   lusi@vmd.gov.lv.

Ja GPS koordinātes foto faila rekvizītos fiksēt tomēr neizdodas, tās var pievienot e-pastam arī citādā veidā.

VMD gaidīs arī vilku un lūšu novērojumus no automātiskajām meža fotokamerām ar pievienotu novērojuma laiku un GPS koordinātēm. Šī informācija netiks izmantota, lai noteiktu kameras atrašanās vietu, bet gan tikai lielo plēsēju populāciju stāvokļa novērtēšanai.

 

VMD vēlreiz pateicas par iepriekšējo sadarbību un cer uz Jūsu un Jūsu pārstāvētā  medību kolektīva biedru atsaucību un ieinteresētību vērtīgās informācijas fiksēšanā un iesūtīšanā.

 

Palīgmateriālu informācijas fiksēšanai lasiet šeit un šeit!

 

Valsts meža dienesta Medību daļas vadītājs Valters Lūsis