Āfrikas cūku mēra skarto valstu sarakstam pievienojas Slovākija

Sākums » Aktualitātes » 2019

Āfrikas cūku mēra skarto valstu sarakstam pievienojas Slovākija
Slovākijas veterinārais dienests 25.jūlija vakarā ziņoja par pirmo Āfrikas cūku mēra (ĀCM) uzliesmojumu piemājas saimniecībā, kura atrodas Trebisovas reģionā, Ungārijas pierobežā. Piemājas saimniecībā bija četras cūkas.

26.07.2019.

Tāpat šonedēļ ĀCM konstatēts vairākās lielās cūku fermās arī citās valstīs, kur iepriekšējos gados bija jau konstatēti ĀCM gadījumi. Rumānijā ĀCM konstatēts fermā  ar   19 750 cūkām, Bulgārijā fermā ar 17 590 cūkām, savukārt Polijā cietusi ferma ar 9 435 cūkām.

 

Pārtikas unveterinārais dienests atgādina, ka tieši vasaras periodā tiek visbiežāk konstatēti  ĀCM uzliesmojumus mājas cūku novietnēs.  Tas saistīts ar augstu ĀCM vīrusa koncentrāciju vidē, kas būtiski palielina risku ienest ĀCM vīrusu cūku novietnēs ar iespējami inficētiem materiālu un apaviem.

 

Ņemot vērā esošo ĀCM situāciju, PVD  aicina cūku turētājus būt īpaši piesardzīgiem un rūpīgi ievērot biodrošības prasības. Tas ir vienīgais veids, kā pasargāc cūkas no saslimšanas ar ĀCM!

 

Lai pasargātu mājas cūkas no saslimšanas ar ĀCM un neizbēgamas to likvidēšanas, stingri jāievēro biodrošības pasākumi:

 

  • jānovērš tiešs un netiešs cūku kontakts ar savvaļas un klaiņojošiem dzīvniekiem;
  • nedrīkst lietot tādus pakaišus, kuriem varētu būt piekļuvuši savvaļas dzīvnieki;
  • cūkām nedrīkst izbarot virtuves atkritumus, zaļbarību (arī pagalmos pļauto zāli!), termiski neapstrādātus kartupeļus u.c.;
  • ūdeni dzīvnieku dzirdināšanai neņemt no atklātām ūdenstilpnēm;
  • kopjot dzīvniekus, jāizmanto tikai šim darbam paredzēts apģērbs un apavi, kuri netiek valkāti ārpus novietnes.
  • pie ieejas novietnē jānodrošina apavu dezinfekcija, kā arī novietnē jāveic regulāri tīrīšanas un dezinfekcijas pasākumi. Tāpat rūpīgi jādezinficē fermas teritorijā iebraucošie transportlīdzekļi.
  • ja cūkas izskatās neveselas, nekavējoties jāizsauc veterinārārsts!

 

Latvijā šogad ĀCM konstatēts 223 mežacūkām un vienā cūku novietnē Durbes novadā ar 52 mājas cūkām. Slimība mežacūkām Latvijā konstatēta vairāk nekā 90 % teritorijas.

 

        Informāciju sagatavoja PVD Sabiedrisko attiecību daļas speciāliste Anna Joffe