Spriež par zosu radītajām problēmām lauksaimniekiem

Sākums » Aktualitātes » 2019

Spriež par zosu radītajām problēmām lauksaimniekiem
Pēc "Zemnieku saeimas" iniciatīvas Zemkopības ministrijā notika sanāksme par zosu radītajiem postījumiem lauksaimniecībā, to novēršanu un kompensācijas mehānismiem. Sanāksmē piedalījās lauksaimnieki, ministrijas ierēdņi, atbildīgo institūciju un mednieku organizāciju pārstāvji.

15.05.2019.

Latvijas Mednieku asociācijas valdes priekšsēdētājs Haralds Barviks pauda viedokli, ka galvenā problēma – paiet ārkārtīgi ilgs laiks, līdz lauksaimnieku sūdzības tiek izskatītas un līdz ar to šķiet, ka lauku iedzīvotāju problēmas netiek uztvertas nopietni.  

 

"Zemnieku saeimas" pārstāvji lūdza Dabas aizsardzības pārvaldes speciālistiem skaidrot situāciju ar kompensāciju izmaksām – Eiropas komisijas ieviesto minimālā apjoma jeb De minimis atbalsta jēdzienu. Par De minimis atbalstu lauksaimniecībā uzskata atbalstu, kas nepārsniedz 25000 eiro. Minēto summu nedrīkst pārsniegt trīs gadu laika posmā. Tāpat notiek sarakste starp Vides un reģionālās attīstības ministriju un Eiropas Komisiju par to, vai no šīs programmas kompensācijas par zosu radītajiem postījumiem vispār iespējams maksāt kompensācijas. Ja nē, valstij šogad vien par zosu radītajiem postījumiem nāktos no budžeta izmaksāt aptuveni miljonu eiro.

 

Daudzi lauksaimnieki, kuri rakstījuši pieteikumu kompensācijām atdūrusies tieši pret programmas De minimis radītajiem ierobežojumiem un nemaz nevarēja pretendēt uz kompensācijām.

 

Tāpat lauksaimnieki bija neapmierināti ar lēno Dabas aizsardzības pārvaldes darbību nopostīto lauku apsekošanā. Iestādei nepietiek kapacitātes – ja pērn bija jāapseko 140 hektāru, aizpērn 290 hektāru, šogad pieteikti jau 3000 hektāru. Daļa zosu palikusi Latvijā un postījumu apmērs ir lielāks nekā citus gadus. Tāpat lēnā inspektoru darbošanās liedz objektīvi novērtēt postījumus. Lai arī vizuāli labība sazaļo, ražas zudumi lēšami teju 50 procentu apmērā. Te atliek retoriski pajautāt – tie zemniekam ir būtiski zaudējumi vai nē.

 

Pēc Zemkopības ministrijas ierēdņu teiktā, jau šobrīd nav juridisku šķēršļu, lai izsniegtu atļaujas pielietot letālas postījumu novēršanas metodes. Dabas aizsardzības pārvaldes speciālisti solīja, ka šādas atļaujas izpildot zināmus nosacījumu varēs saņemt jau nākamgad.