Eiropas Komisija uzbrūk svina munīcijai

Sākums » Aktualitātes » 2020

Eiropas Komisija uzbrūk svina munīcijai
23. jūnijā notika diskusijas REACH komitejā (komiteja, kas atbild par Eiropas ķimikāliju regulas ieviešanu). Par spīti ļoti daudziem iebildumiem, Eiropas Komisijā notika atbalsta balsojums un Eiropas Komisija apgalvo, ka saņemts pietiekami liels atbalsts 3. priekšlikumam, kas paredz svina munīcijas aizliegumu mitrājos.

25.06.2020.

Ir izsludināta rakstveida balsošana, kas sākās 24. jūnijā un ilgs līdz 15. jūlijam. Šajā laikā valstu atbildīgajām institūcijām, kas atbild par regulas ieviešanu, ir jāsniedz savs viedoklis. Ja priekšlikums tiks atbalstīts, Eiropas Parlamentam būs trīs mēneši lai sniegtu iebildumus. FACE pašlaik uzskata, ka Eiropas Parlamentam iebildumu nebūs un pēc šiem trim mēnešiem regula stāsies spēkā.


3. priekšlikums paredz aizliegt izmantot gludstobra ieročus ar svinu saturošu munīciju tuvāk par 100 metriem no jebkura mitrāja. Taču pēc Ramsāres konvencijas mitrājs ir jebkura lielāka peļķe, ezers, dīķis, grāvis ar ūdeni, purvs, kūdrājs…


Pārsteigums ir tas, ka priekšlikums attiecas ne tikai uz medībām, bet arī šautuvēm. Tas nozīmē, ka pēc 36 mēnešiem, ja priekšlikums tiks atbalstīts, lielākajā dāļā Latvijas šautuvju būs aizliegta svina munīcijas izmantošana šaujot ar gludstobra ieroci.


LATMA sadarbībā ar partneriem kopš pagājušā gada rudens ir intensīvi lobējusi šo jautājumu gan Eiropas Komisijā, gan atbildīgajā Latvijas institūcijā – Latvijas vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrā. Tāpat milzu darbu lobijā ir ieguldījusi FACE.


Pašlaik Eiropas Komisijas rīcība atgādina totalitārā režīma valstīs pielietotu praksi, kad netiek ievēroti demokrātijas principi kādu konkrētu mērķu sasniegšanai. Nav veikts sociāli ekonomiskais novērtējums, īpaši regulas ietekmei uz šautuvju darbību. Par spīti tam, ka regulas pirmā panta trešā daļa skaidri pasaka, ka regula attiecas nevis uz patērētajiem, bet uz industriju un ražotājiem, šis ir pirmais gadījums, kad ar REACH regulu mēģina kontrolēt gala patērētājus. Uz šo neatbilstību norādījusi arī FACE.


FACE turpina intensīvi lobēt šo jautājumu Eiropas mērogā, taču prognozes ir sliktas.


LATMA ir vērsusies arī Zemkopības ministrijā, kura atbalsta LATMAs viedokli, ir aicinājusi Latvijas Sportinga federāciju, Latvijas Šaušanas federāciju un Zemnieku saeimu, arī LMS, savu viedokli nosūtīt Latvijas vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centram, cerot, ka tas, ja nebalsos pret priekšlikumu, vismaz balsojumā atturēsies. 


Sagatavots ar Medību saimniecības attīstības fonda atbalstu.