Viltus ziņas par lāci Ipiķos

Sākums » Aktualitātes » 2020

Viltus ziņas par lāci Ipiķos
7. augustā sociālajā tīklā "Facebook" Ievas Bruņenieces profilā parādījās ziņa par to, ka 5. augustā "it kā Ipiķos, Latvijas teritorijā nošauts brūnais lācis, kā redzams igauņu kolēģu bildēs, ļoti liels eksemplārs. Mednieks ir identificēts, bet nedzīvojot Ipiķos."'

10.08.2020.

Tālāk sieviete, raksta par to, ka brūnais lācis ir Eiropas mērogā apdraudēta suga, kuras aizsardzību Latvijā paredz Eiropas Padomes direktīvas. Latvijā brūnais lācis ir iekļauts īpaši aizsargājamo sugu sarakstā, tam Latvijas valstī izstrādāts brūnā lāča sugas aizsardzības plāns.

 

Viņa vaicā, vai šis fakts tiešām atbilst patiesībai, vai un kas šo faktu izmeklēs. Tālāk jau aiz atzīmes "Post scriptum" seko teksts, ka atsaucoties dažādiem informācijas avotiem, jāsecina, ka minētais gadījums ir noticis likumīgi Igaunijas teritorijā.

 

"Tēma parādīja, cik dažādi cilvēki esam gan attieksmē pret dabu un dzīvniekiem, kas ir visas sabiedrības resurss, tikai dažiem ir lielākas privilēģijas izlemt, kam būs dzīvot, kam tapt nošautam, gan citam pret citu ikdienas saziņas kultūrā", turpina rakstīt sieviete.

 

Lasot konkrēto ierakstu, rodas vairāki jautājumi. Pirmais – kāpēc teksts par “it kā Ipiķos nošautu lāci” vispār tika rakstīts, kāpēc saukts pēc Dabas aizsardzības pārvaldes palīdzības un izmeklēšanas, ja jau pašā ziņā ietverta informācija, ka lācis likumīgi nomedīts Igaunijā, kur šo dzīvnieku medības ir atļautas? Ja tā, tad ieraksts vērtējams kā ažiotāžas un neslavas celšana, kā arī apzināti nepatiesas informācijas izplatīšana. Profilā par sevi Ieva Bruņeniece raksta, ka ir klimata un vides eksperte, kā arī fotogrāfe. Ja cilvēks patiešām ir eksperts, viņš pauž pamatotu un faktos balstītu informāciju, nevis ziņas no sērijas "viena tante teica" vai pieņēmumus.

 

Tāpat interesanti, kāpēc par iespējamā notikuma vietu izvēlēti tieši Ipiķi, ko no lāča nomedīšanas vietas šķir teju 250 kilometru. Vai tāpēc, ka tas ir neliels pagasts Latvijas – Igaunijas pierobežā, vai stāstam ir kādi tālāki mērķi? Tas lai paliek uz konkrētās ziņa autora sirdsapziņas.   

 

Latvijas Mednieku asociācijas valdes priekšsēdētājs Haralds Barviks savos izteikumos, vērtējot konkrēto informāciju ir visai lakonisks:

 

""Facebook" tīklā tikusi apzināti izplatīta nepatiesa informācija. Acīmredzot, lai saasinātu sabiedrības viedokli par medniekiem.

 

Lācis ir nomedīts Kohtla-Jerve apkaimē Igaunijā 1. augustā, kad kaimiņvalstī sākas lāču medību sezona. Šobrīd, saskaņā ar Igaunijas Mednieku savienības pārstāvja teikto, noteiktais limits ir 93 lāči, kopā izsniegtas 87 atļaujas, bet 6 ir rezervē. Norādām, ka 2019. gadā Igaunijā bija atļauts nomedīt 69 lāčus, lai gan tika pieprasītas 126 atļaujas. Lācis ir nomedīts 8:25 vakarā un to paveicis viesmednieks no Polijas oficiālās medībās. Lācis svēra 287 kilogramus. Ir norakstīta nomedīšanas atļauja. Šim gadījumam nav nekāda sakara ne ar Ipiķiem, ne Latviju.

 

Tie ir brutāli meli un cilvēkus, kuri tādus izplāta, būtu jāsauc pie atbildības. Tā ir apzināti ļaunprātīga rīcība, "uzkuļot ūdeni" un izsaucot negācijas. Esmu pārliecināts, ka šī ziņas saknes kārtējo reizi nāk no tā paša "mazdārziņa", kur iedvesmu smeļas vilku un lūšu medību pretinieki, kuri dēvē sevi par "ekspertiem", lai gan patiesībā tādi nav."

 

***

 

Pirms ķerties pie kārtējās sensācijas vai neiecietības radīšanas par medniekiem, jāatceras, ka medības Latvijā ir ar likumu atļauta un stingri regulēta nodarbe. Lielākajai daļai mednieku tas ir arī dzīvesveids, kas nosaka daudz stingrākus ierobežojumus attiecībā pret dzīvi un saskarsmi ar sabiedrību, nekā pārējiem sabiedrības locekļiem – īpaši attiecībā uz nepārdomātām darbībām un arī izteikumiem. Nelikumīgas darbības medniekam var beigties ar mednieka statusa atņemšanu un līdz ar to arī ierastā dzīvesveida zaudēšanu.

 

Jā, tieši medniekam ir tiesības izlemt, vai izsniegtā nomedīšanas atļauja tiks izmantota nomedījot konkrēto dzīvnieku vai nē. Tā ir māka pieņemt izsvērtu lēmumu un uzņemties atbildību, tāpat kā pieklājīga, argumentēta un pamatota saziņa ar sabiedrību, nevis emocijās balstīta neiecietības vairošana.