Zosis iznīcina sējumus – problēmas risinājums jāmeklē lauksaimniekiem

Sākums » Aktualitātes » 2020

Zosis iznīcina sējumus – problēmas risinājums jāmeklē lauksaimniekiem
Kārtējo pavasari zosis ar apbrīnojamu efektivitāti iznīcina ziemāju sējumus, izlasa nule iesēto vasarāju sēklu, zirņus un pupas, radot zemniekiem milzīgus zaudējumus.

22.04.2020.

Sociālajos tīklos zemnieki dalās ar izpostīto lauku fotogrāfijām, zemnieku organizāciju pārstāvji plašsaziņas līdzekļos pauž savu redzējumu.

 

''Zemnieku saeimas'' valdes priekšsēdētājs Juris Lazdiņš raidījumam "Vides vēstis" pauž viedokli, ka valstī ir izstrādāti kompensējošie mehānismi, bet pēdējo gadu pieredze rāda, ka uz papīra tas viss ir uzrakstīts ļoti glīti un skaisti, bet dzīvē reāli tas nestrādā. Respektīvi, par 2019. gada gājputnu postījumiem lielākā daļa lauksaimnieku vēl tagad, kas ir pēc apaļiem 12 mēnešiem, nav saņēmuši kompensācijas. Kas ir ļoti bēdīgi, jo kopumā dabasmīļi, putnu draugi priecājas par šiem īpatņiem. Cietušie solīto valsts kompensāciju nav saņēmuši vismaz 900 tūkstošus eiro apmērā.

 

Savukārt Dabas aizsardzības pārvaldes un Vides un reģionālās attīstības ministrijas speciālisti tajā pašā raidījumā skaidro, ka naudas kompensācijām nepietekot un finansējums pieprasīts Ministru kabinetam…

 

Taču ar runāšanu vien zosis no lauka neaizbiedēt. Nepieciešama aktīva darbība un politiski lēmumi, kas apliecinātu valsts gatavību aizstāvēt pašmāju lauksaimniecības produktu un līdz ar to arī pārtikas ražotāju intereses. Īpaši šajā – ārkārtas situācijas laikā. Pretējā gadījumā zemniekiem kārtējo reizi nāksies meklēt finanses un iespēju laukus pārsēt. Taču problēma ir ne tikai naudā, bet nokavētajā laikā. Jau kuro gadu pavasaris solās būt sauss un līdz ar to arī pārsēšana situāciju var neglābt…

 

"Situācija laukos liecina par to, ka zosu populācija aug un attīstās. Šīgada prakse, Dabas aizsardzības pārvaldei izsniedzot 1000 zosu nomedīšanas atļauju, problēmas risinājumam ir stipri par maz. Monitorēšana un pieprasītās atskaites ir neadekvātas un neatbilst nekādam saprāta līmenim.

 

Zosu nodarītie postījumi sējumiem šobrīd ir zemnieku problēma. Mēs, mednieki, viņus atbalstam, jo izprotam šo problēmu. Situācija ir grūta un jebkuru mēģinājumu situāciju atrisināt sabiedrība, īpaši pilsētās dzīvojošie, uztver neviennozīmīgi. Ir liela "zaļo" organizāciju pretestība," uzskata LATMA valdes priekšsēdētājs Haralds Barviks.  

 

Foto no biedrības "Zemnieku saeima" Facebook profila