Nelikumīgu medību metodes un to ietekme uz putnu populācijām

Sākums » Aktualitātes » 2021

Nelikumīgu medību metodes un to ietekme uz putnu populācijām
Eiropas Medību un dabas asociāciju federācija (FACE) piedalījās starptautiskās putnu aizsardzības organizācijas “Bridlife International” rīkotajā seminārā par nelikumīgu medību metožu negatīvo ietekmi uz putnu populācijām.

18.05.2021.

Lai gan pasākuma nosaukums skaidri un gaiši pasaka, ka runa ir par nelikumīgām medībām, tomēr jau no paša sākuma medības kā tādas tiek minētas, kā viens no lielākajiem draudiem putnu populācijām.

Seminārā tiek minēts, ka otrais lielākais migrējošo putnu apdraudējums ir putnu medības un to ķeršana. Kā piemērs tiek minēts tas, ka 1844. gadā spalvu dēļ tika pilnībā izmedīts milzu alks, savukārt 1914. gadā - pilnībā iznīcināts ceļotājbalodis. It īpaši ceļotājbaložu populācijas bija milzīgas, bet tas, kā izrādās, nenodrošina to, ka suga ilgtermiņā nav apdraudēta.

2015. gadā “Birdlife International” veica aprēķinus, saskaņā ar kuriem atklājās - katru gadu Vidusjūras reģionā nelegāli tiek nogalināti 25 miljoni putnu. Nelegālās nogalināšanas metodes atšķiras - putni tiek šauti, ķerti, pat indēti.

Nelikumīgo medību motīvi nav tikai tradīcijas vai arī pārtikas ieguve, bet arī tas ir liels bizness. Tiek lēsts, ka tas parasti notiek rūpnieciskā mērogā, un ir atklāts, ka to parasti dara noziedzīgi grupējumi.

Kas būtu jādara, lai situāciju uzlabotu - vaicā semināra dalībnieki? Likumi un aizliegumi problēmu neatrisina. Svarīgi ir panākt, ka normatīvie akti ir adekvāti un zinātniski, kā arī, ka tiek panākta likumu ievērošana. Ir jāstrādā ar vietējiem iedzīvotājiem, piedāvājot atbalstu un izglītošanu, lai mednieki atpazīst sugas, kā arī zina likumus. Tāpat arī jāapmāca inspektori, lai nozieguma novēršanu padarītu efektīvu.

Lai gan nelikumīgas medības ir patiesi liela problēma un mednieku kopienas šādu rīcību nosoda, tomēr seminārā netika strikti nodalītas likumīgas medības no nelikumīgām, radot iespaidu, ka jebkādas medības rada apdraudējumu putnu populācijām.

Vairāk par šāda veida pasākumiem informāciju meklē šeit! 

Raksts tapis sadarbībā ar Medību saimniecības attīstības fondu

Informāciju par FACE meklē šeit!